%d9%86%d8%b8%d8%a7%d9%81%d8%aa-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%b3%da%af

نظافت دندان سگ

نظافت دندان‌های سگ

 • برای جلوگیری از ابتلای سگ به بیماری‌های دهان و دندان باید برنامه‌ای منظم جهت مراقبت از آن داشت. از دهان سگ نباید بوی ناخوشایند استشمام شود و دارای ظاهری غیر طبیعی باشد. بی‌توجه‌ای به نظافت دندان‌های سگ می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های دهان، لثه، جرم و پلاک گرفتن دندان‌ها و انواع بیماری‌های دهان و دندان گردد به همین دلیل توجه به نظافت دندان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا با نظافت منظم دندان‌ها صاحبان می‌توانند از بیشتر اینگونه بیماری‌ها بیشگیری به عمل آورند.

 • رژیم غذایی یکی از عواملی است که همیشه در نظافت دندانهای سگ مورد توجه بوده است.
  استفادۀ مداوم از مواد غذا‌های مرطوب (غذاهای پخته شدۀ نرم و غذاهای کنسروی) می‌تواند در ایجاد جرم و پلاک موثر باشند.
  اگرچه استفاده از غذای خشک باعث برداشت جرم از روی دندانه‌ا و تمیز شدن آن‌ها می‌شود اما وجود غلات و دانه‌های موجود در این غذاهای خشک، سبب بالا رفتن سطح نشاسته می‌گردد. همانطور که مطلع هستید نشاسته به قند تبدیل می‌گردد و استفادۀ مداوم از غذاهای خشک نیز می‌تواند سبب تخریب دندانها باشد.
 • برای نظافت دندان‌های گریت‌دین می‌توان از مسواک زدن (هفته‌ای یک یا دو بار)، اسپری‌های ضد جرم (سه بار در هفته) و دهان شویه‌های مخصوص سگ استفاده نمود.
  بهترین وسیله برای تمیز نگهداشتن دندان‌های گریت‌دین، استفاده از استخوان‌های مصنوعی هاوی فلوراید و یا استفاده از استخوان گاو (قلم خورد نشده و پخته شده) که به صورت تشویقی در اختیار سگ قرار می‌گیرد تا با جویدن آن از ایجاد پلاک جلوگیری به عمل می‌آورد و سبب می‌شود تا جرم دندان‌ها از بین بروند. صاحبان می‌توانند علاوه بر استفاده از استخوان هفته‌ای یک یا دو بار دندان‌ها را مسواک بزنند.
  معمولا گریت‌دین‌ها مسواک زدن را دوست ندارند و معمولا هنگام مسواک زدن مقاومت می‌کنند و به صاحب خود اجازۀ این کار را نمی‌دهند ولی با چند تمرین بسیار ساده می‌توانید آن‌ها را به مسواک زدن علاقه مند سازید.
  ۱٫ ابتدا باید به احساس ترس سگ در هنگامی که مسواک را به داخل دهان می‌برید، غلبه کنید. برای این کار، روزانه دو بار با مسواک انگشتی را آب گوشت و یا آب مرغ آغشته کنید و خیلی آرام و در حین بازی کردن، انگشت خود را به داخل دهان حیوان برده و حرکاتی شبیه مسواک زدن انجام دهید، این عمل را سه روز متوالی تکرار کنید.
  در مرحلهٔ بعد به جای استفاده از مسواک انگشتی از مسواک مخصوص سگ که به آب گوشت و یا آب مرغ آغشته کرده اید، استفاده کرده و به همان روش و در مدت سه روز ادامه می‌دهید.
  در مرحلهٔ آخر مسواک را به خمیردندان مخصوص سگ و یا دهان‌شویه مخصوص سگ آغشته کرده و هفته‌ای دو بار دندان‌های گریت‌دین را مسواک بزنید.

 • علاوه بر مسواک زدن، می‌توان از خوراکی‌ها و یا اسباب بازی‌هایی که به منظور جلوگیری از تشکیل پلاک و جرم‌های دندانی وجود دارد نیز استفاده کنید.
 • برای دیدن محصولات بهداشتی هاپو ها اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

بیست + چهارده =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!