%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%87%d9%85-%d9%86%da%af%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c-%da%af%d8%b1%d8%a8%d9%87-%d9%87%d8%a7

نکات مهم نگهداری گربه ها

  • خاک : مهمترین نکته خاک است. پس قبل از ورود گربه تان خاک را آماده کنید و برای همیشه جای مشخصی برای آن در نظر بگیرید. انتخاب ظرف مناسب برای خاک گربه اهمیت دارد چون باعث می شود که خاک بو نگیرد و به خوبی هوا بخورد و از طرفی وقتی حیوان مشغول کندن خاک است به بیرون پاشیده نشود. خاک مرغوب خاکی است که الک شده باشد و دانه های درشت نداشته باشد. خاک گربه باید هر روز تمیز شود به این صورت که با بیلچه ی مخصوص قسمتی که فضولات ریخته و با خاک مخلوط شده برداشته و دور انداخته شود. این کار باید هر روز انجام شود. در صورتی که حیوان ببیند خاک کثیف است ممکن است عمل دفع را جای دیگری مثلا در گلدان و یا روی فرش انجام دهد!
  • غذای گربه : غذاهای آماده ی گربه که در بازار وجود دارد غذاهای مطلوب و مناسبی برای گربه ی شمابه حساب می آید و همچنین به صرفه است. این غذاها علاوه بر رفع گرسنگی حاوی ویتامین ها و املاح معدنی هستند که به طور طبیعی باید به بدن حیوان برسد و همچنین گوارش و دفع را  نیز تنظیم میکند.علاوه بر غذای مخصوص ،گربه ی شما می تواند از غذای خانگی هم استفاده کند .در طول هفته غذاهایی مثل ماست ، مرغ ، گوشت ، آب مرغ،پنیر و…می تواند تغذیه مناسبی برای گربه شما باشد.تغذیه یکنواخت می تواند مشکلات گوارشی،افزایش اوره و… ایجاد کند.اگر غذایی مثل مرغ،ماهی و…به گربه می دهید حتما بدون استخوان و پخته باشد.چون غذای خام سرشار از انگل است و برای حیوان مشکلات جدی ایجاد می کند.استخوان می تواند باعث شکستن دندان گربه ویا مشکلات گوارش ویا زخم در لثه شود. ـ از دادن ویتامین (طبق دستور پزشک) غافل نشوید.
  • جا به جایی گربه: برای جابه جایی گربه تان حتما باید باکس مخصوص حیوانات داشته باشید. این باکس ها از تمامی پت شاپ ها و حتی کلینیک ها قابل خریداری هستند. هیچ گاه برای بیرون بردن حیوان از خانه او را در بغل نگیرید چون هر قدر هم که حیوان شما آرام باشد باز هم در شرایط جدید هیجان زده یا وحشتزده می شود و عکس العمل های او قابل پیش بینی نیست.
  • استحمام گربه: توجه داشته باشید که گربه ها احتیاجی به استحمام ندارند!! ممکن است یک بار و آن هم هنگامی که از فضای بیرون قرار است به داخل خانه آورده شود نیاز باشد که آن هم با احتیاط باید انجام شود. در گوشها اصلا نباید آب وارد شود. آنها  ساعات زیادی از روز را صرف تمیز کردن و لیسیدن خود می کند و همین برای آنهاکافی است. شما می توانید چند وقت یک بار با دستمال حوله ای مرطوب او را تمیز کنید. ناخن های گربه هم باید چند وقت یک بار کوتاه شوند.
  • موهای گربه: اگر گربه ی  شما پشمالو است، هنگام لیس زدن و تمیز کردن خود مقداری مو وارد سیستم گوارشش می شود که این موها به طور طبیعی چند وقت یکبار دفع میشود ولی شما میتوانید برای کمک به دفع بهتر و جلوگیری از مشکلات احتمالی از خمیر مالت استفاده کنید. شما میتوانید با برس کشیدن گربه از نمدی شدن (گره خوردن) موهای گربه خود جلوگیری کنید.
  • گربه بچه و بزرگسال: رفتار بچه گربه با بزرگسال کاملا متفاوت است . بچه گربه تا سن یک سالگی کاملا شیطان و پرجنب و جوش است. خیلی دوست دارد با شما بازی کند و توجه شما را به خود جلب کند. برای بازی اگر از توپ پینگ پنگ یا عروسک های کوچک استفاده کنید خیلی استقبال می کند و تمام انرژی خود را با آنها تخلیه می کند. ولی بعد از سن بلوغ شخصیت اصلی گربه مشخص میشود. مثلا اینکه جدی است و اهل شوخی نیست یا خیلی لوس است و احتیاج به توجه دارد یا کاملا آرام است و…
  •  اگر قصد نگهداری از گربه ای برای بار اول دارید لطفا به این نکته ها هم توجه کنید: – بسیار مهم است که تمام اعضای خانواده با این کار موافق باشند، بعد از مدتی از حیوان خسته نشوند چون گربه ی شما خیلی زود به محیط خانه عادت کرده و دیگر قادر به ادامه ی زندگی به تنهایی نخواهدبود. رهایی حیوان بعد از یک یا دوسال در خیابان به معنای مرگ اوست -از لحاظ مالی توانایی خرید خاک، غذا و لوازم ضروری و همچنین انجام واکسیناسیون حیوان را داشته باشید. ( این ها البته هزینه ی زیادی لازم ندارد ولی باید توجه کنید که ورود گربه به منزل شما  مانند ورود یک بچه است! و نیازمند توجه خاص است.) -در مواقع اورژانسی توانایی انتقال حیوان به مراکز درمانی را داشته باشید. بهتر است از همان ابتدا گربه تحت نظر یکی از دامپزشکان باشد تا در موارد لزوم از ایشان کمک بگیرید. -وسایلتان را بیشتر از گربه دوست نداشته باشید!  با اینکه بازیگوشی و خرابکاری گربه ها مربوط به دوران کودکی (زیر یک سال) آنهاست ولی احتمال شکستن یا .. را بدهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

16 − یازده =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!