آیا بعد از عقیم سازی بازهم گربه ادرارش را به اطراف می پاشد؟

 

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که گربه ای در محل زندگی خود دارید حتما با این صحنه مواجه شده اید که گربه ی خود ادرارش را به اطراف و درود دیوار می پاشد . این رفتار بسیار برای ما ناگوار و ناراحت کننده است و یکی از دلایلی است که گربه را عقیم می کنند ولی ممکن است بعد از عقیم سازی باز هم با این مشکل روبه رو شوید .

دلایل مختلفی برای این کار وجود دارد .بعد از عمل عقیم سازی معمولا یک یا دوماه طول می کشد تا هورمون ها متوقف شوند بنابراین بلافاصله بعد از عمل انتظار نداشته باشید که این کار متوقف شود. دلیل دیگر ممکن است پاشیدن ادرار برایش نهادینه شده باشد و این کار را طبق عادت انجام دهد و یا حتی احتمال این هست که بوی علامتگذاری های قبلش او را تشویق به انجام دوباره ی این کار بکند. گربه های عقیم شده بیشتر به خاطر آرامش خیال خود علامتگذاری می کنند تا با بوییدن آن احساس امنیت کنند.

دلیل ادرارپاشی گربه ها

استرس یکی از مهمترین عوامل پاشیدن ادرار توسط گربه است. اگر به تازگی نقل مکان کردید یا حتی دکوراسیون خانه را تعویض کرده اید. شما باعث شدید که استرس شدیدی به گربه تان وارد شود و گربه ی شما برای رهایی از این استرس و نگرانی ادرار خود را به درودیوار و وسایل خانه می پاشد. از طرف دیگر گربه ها با این کار قلمروی خود را مشخص می کنند . بنابراین اگر حیوان دیگری در خانه بیاید آنها مجبور می شوند که برای خود قلمرو مشخص کنند و حتی ممکن است اگر حیوان جدیدی را بیرون از خانه و درحیاط ببینند هم برای خود قلمرو مشخص نمایند.

بعضی وقت ها دلیل پاشیدن ادرار گربه ها ، ظرف خاک آنهاست . ممکن است گربه ی شما از نوع خاک خود راضی نباشد یا خاک کثیف باشد و او نتواند از خاکش استفاده کند یا حتی از نوع عطر خاک های معطرش متنفر باشد. بنابراین در این صورت توصیه می شود که خاک را تعویض نمایید و هر دوروز یک بار خاک گربه را تمیز کنید و ظرف خاک را وسیله ی شخصی گربه تان بدانید . بدین صورت که اگر دوتا گربه داشته باشید باید دوتا ظرف خاک هم برایشان تهیه نمایید و ظرف خاک را درمحیطی آرام و کم رفت و آمد قرار دهید.

عامل مهم دیگر بوی علامتگذاری های قدیم است . این بو بسیار گربه ها را تحریک می کند و باعث می شود دوباره گربه علامتگذاری را تکرار نمابد.بنابراین اگر متوجه علامتگذاری گربه  تان شدید حتما با شوینده های مخصوص این کار، بو را از بین ببرید و البته یادآوری می کنم که شوینده های معمول در خانه قابلیت از بین بردن بوی ادرار حیوانات را ندارند.برای پیدا کردن جای علامتگذاری می توانید از نور سیاه استفاده نمایید.

تغییر رفتار ادرار پاشی گربه ی عقیم شده

برای اینکه به گربه تان کمک نمایید تا دیگر این کار را تکرار نکند بهتر است سعی کنید استرس را تا جای ممکن از محیط زندگی خود دور نمایید . تعویض های مکرر دکوراسیون و تعویض های مداوم وسایل گربه ها باعث ایجاد استرس در آن ها می شود . استفاده از اسکرچر های ارتفاع دار می تواند به آرامش گربه تان کمک نماید . اگر تعداد بیشتری گربه در خانه نگه داری می کنید برای هرکدوم اسکرچر جدا، ظرف خاک جدا و وسایل جدا داشته باشید تا هرکدام حریم شخصی خود را داشته و احساس آرامش کنند.

درموقع پاشیدن ادرار گربه ی خود را تنبیه و سرزنش نکنید زیرا این کار به استرس بیشتر کمک می کند و حتی ممکن است نتیجه ی معکوس داشته باشد و ادرار پاشی ان ها بیشتر هم شود.

اگر گربه ی خود را عقیم کردید و بعد از موعد مشخص شده بازهم ادرار پاشی را مشاهده نمودید باید به دامپزشک خود مراجعه نمایید. دلیل نگرانی این است که مجاری ادراری گربه های نر بلندتر و باریک تر است و عمل عقیم سازی باعث باریک تر شدن این مجاری خواهد شد . بنابراین دامپزشک چک می نماید که گرفتگی و انسدادی داخل  مجاری اتفاق نیوفتاده باشد.

دربعضی موارد باید برای درمان دارو تجویز شود بنابراین بهتر است که گربه ی خود را زیر نظر دامپزشک قرار دهید تا با خیالی راحت این مشکل رفع شود.

شما چگونه توانستید ادرار پاشی گربه ی خود را متوقف کنید ؟ تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما و همراهان عزیز مجله کت داگ آنلاین درمیان بگذارید.

 

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =