تبلیغات :

اصول تغذیه خرگوش

برای داشتن یک خرگوش خانگی سالم باید به نکته مهم یعنی تغذیه توجه داشته باشیم . چه نوع و چه روش غذایی برای خرگوش خود داشته باشیم که فیبر مورد نیاز برای سلامتی روده ها به خوبی تامین گردد و یا چه کنیم که دندانهای همیشه در حال رشد خرگوش دوست داشتنی ما همیشه یک سایش مناسب و خوب داشته باشد.

با کت داگ آنلاین همراه باشید :

همه میدانیم که خرگوش یک گیاه خوار است و بهترین غذا برای آن باید حاوی فیبر بالا ( علف تازه و یونجه با کیفیت) باشد.

خرگوش به پروتئین، فیبر و انرژی نیاز دارد و ترکیب چند غذای اصلی میتواند همه نیازهای این حیوان زیبا را تامین کند.

حال به بررسی چند مورد از این مواد می پردازیم.

غذاهایی مانند گندم ،جو ، جو دوسر یا همان یولاف ، ذرت و چاودار برای تامین انرژی و فیبر منابع بسیار با ارزشی هستند. یونجه و سویا هم منبغ خوب پروتئین هستند و باعث رشد خوب در خرگوش ما می شوند. میوه ها و سبزیجات تازه و سالم مانند سیب، گلابی، موز، توت فرنگی، هندوانه، خربزه، هلو، گیلاس و انگور (بدون هسته) ،هویج، کلم، گوجه فرنگی، کاهو و لوبیا سبز برای سلامتی و تامین نیازهای بدن آنها بسیار خوب و ضروری هستند و از این تنوع زیاد می توانیم در تغذیه خرگوش بهره جست.

نکته مهم که باید حتما مورد توجه قرار دهیم این است که نباید فقط از یک نوع غذا در تغذیه خرگوش استفاده کنیم و باید تنوع غذایی را همیشه رعایت کنیم.نکته مهم بعدی میزان مصرف و وعده غذایی در تغذیه خرگوش ها می باشد.

به طور تقریبی میزان مصرف غذا در خرگوش ها به طور متوسط روزانه باید حدود ۵ گرم به ازای ۱۰۰ گرم وزن بدن باشد.

بهترین غذای خرگوش

  1. علوفه تازه و خشک با کیفیت که باید حدود  ۱۸تا ۲۴درصد  از حجم غذای روزانه  خرگوش را تشکیل بدهد.

علوفه خشبی به خاطر سایش در دندانها برای خرگوش بسیار مفید هستند بهتر است اول از هر غذایی با علوفه خشک تغذیه را شروع کنیم تا خرگوش اول از آنها مصرف کند بعد به سراغ غذاهای دیگر برود.

  1. یونجه ، علف یونجه حاوی میزان زیادی کلسیم و پروتئین می باشد که برای رشد خصوصا خرگوشهای جوان بسیار ضروری می باشد. البته نباید در مصرف آن زیاده روی شود چون باعث مشکلات کلیوی و حتی ایجاد سنگ در مجاری ادراری حیوان شما شود.
  2. میوه و سبزی تازه، میوه هایی که شیرینی کمتری دارند در اولویت بیشتری هستند .

 

 

باید توجه داشت مصرف خوراکی های دانه ای هم اصول خود را دارد و برای مثال نباید بیش از دو بار در هفته به خرگوش گردو (با پوسـت) داده شود.

ذرت و برگ ذرت هم بسیار مفید هستند و میتواند قسمتی از غذای غیر علوفه ای و علوفه ای خرگوش را تشکیل بدهند.

 

در غذا دادن به خرگوش نباید حق انتخاب داده شود

اگر مخلوطی از علوفه ، سبزیجات و دانه های روغنی مثل گردو یا بادام را بصورت یکجا در برابر خرگوش قرار دهیم آنها غذایی که فقط دوست دارند را مصرف میکنند که در طولانی مدت باعث پوکی استخوان ،کمبود کلیسم ورشد بیش از حد دندان آنها می شود.

پس همیشه باید غذاها به صورت تک به تک و جداگانه به خرگوش داده شود و باید باز این نکته را یاداور شوم که ابتدا علوفه خشک باید به آنها داده شود و در پایان روز و تنها به عنوان یک مکمل غذایی و اسنک (تشویقی) به آنها میوه ، دانه های روغنی و سبزیجات داده شود.

غذاهای مضر و خطرناک

خرگوش ها غذاهای شیرین را بسیار دوست دارند ولی این غذاها برای آنها بسیار خطرناک و کشنده هستند .

مصرف بیش از حد غذاهای شیرین مانند بعضی از میوها ،سیب زمینی و چغندر قند باعث ایجاد اسهال و از کارافتادن حرکتهای روده و دستگاه گوارش و حتی مرگ آنها میشود.

خرگوشها نباید سیب زمینی، پیاز، ریواس و آووکادو مصرف کنند چون برای آنها بسیار سمی هستند.

 

غذاهای کارخانه ای یا به اصلاح  آماده برای خرگوش ها مفید هستند . این غذاها  مخلوطی از چند نوع غذا ،حاوی ویتامین ها و مواد معدنی لازم هستند.

بهترین انتخاب ماده‌غذائی‌ برای‌ خرگوشها، جیره‌های‌ غذائی‌ تجاری‌ که حاوی ( ۱۷ تا ۱۴درصد پروتئین‌،  ۲۲تا۱۲درصد فیبرخام‌ و ۲۵۰۰ – ۲۱۰۰ کیلو کالری‌ انرژی‌) می باشند‌ که‌ ترکیبات‌ آن‌ بر اساس‌ نیاز حیوان ‌محاسبه  شده اند.

اگر شماهم از آن دسته از افراد هستید که وقت کافی ندارید تا به پتشاپ رفته برای خرگوش خود خرید کنید توصیه میکنیم از اینجا به پتشاپ آنلاین ما سری بزنید راحت خرید کنید و درب منزل تحویل بگیرید

 

 مصرف آب خرگوش ها

آنها به میزان زیادی به آب خنک و سالم احتیاج دارند و باید همیشه آب با کیفیت در اختیار آنها گذاشته شود و در فصول گرم یک تکه یخ در ظرف آب آنها قرار داده شود.

 

مدفوع خواری خرگوش یک امر طبیعی محسوب می شود چون معده آنها نمیتواند بخشی از غذا را هضم کند و حیوان با خوردن مدفوع خود میتواند دوباره این مواد غذایی را به بدن خود بازگرداند. در ضمن خرگوشها چون توانایی جذب ویتامین ها از طریق میوه ها را ندارند با خوردن فضله یا همان مدفوع خود کمبود این مواد را جبران می کنند.

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفت =