بعد از عمل عقیم سازی سگ و گربه چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 

اگر شما هم جز افرادی هستید که به تازگی تصمیم گرفته اید سگ یا گربه تان را عقیم نمایید و نگران هستید که بعد از عمل چه کارهایی باید انجام دهید با مجله کت داگ آنلاین همراه شوید

مراقبت های بعد از عمل جراحی

چندین ساعت بعد از عمل عقیم سازی شما می توانید به همراه پت دلبندتان به خانه بروید اما باید یک سری نکات را رعایت کنید تا حیوان شما این دوره را به خوبی طی نماید و بهبود یابد. باید بدانید که بهبودی کامل بعد از یک هفته تا ده روز است و در این مدت باید مراقبت های ویژه داشته باشید .

عمل عقیم سازی با بیهوشی کامل انجام می شود و اثرات بیهوشی معمولا تا یک روز کامل در بدن حیوان باقی می ماند بنابراین در این یک روز کامل باید مراقب او باشید به عنوان مثال هنگام جابه جایی از کلینیک تا خانه باید مراقب باشید که تکان های ناگهانی نخورد . اورا در آغوش بگیرید و از ماشین پیاده شوید. و اگر پله ای قرار است بالا یا پایین روید حتما اورا در آغوش گرفته و ببرید چون اثرات بیهوشی هنوز در بدن حیوان است و او دقیقا متوجه کارهایش نیست.

اورا داخل اتاقی مخصوص  دور از کودکان و حیوانات دیگر و کم رفت و آمد در جای خواب مناسبی قرار دهید تا اثرات بیهوشی کاملا از بین رود.

یکی دیگر از اثرات بیهوشی حالت تهوع است . شما می توانید چند ساعت بعد از عمل و بهوش آمدن حیوان مقدار خیلی کمی غذا و آب به او بدهید ولی اصلا در این کار زیاده روی نکنید. شما می توانید بعد از ۲۴ ساعت آینده دقیقا مانند قبل به او آب و غذا بدهید.و سعی کنید تا یک هفته از دادن غذاهای جدید ، غذاهای خود و یاشیر خودداری نمایید.

استفاده از گردنبند الیزابت

بعد از عمل بهتر است برای حیوان خود از گردنبند های الیزابت استفاده نمایید. زیرا لیس زدن و گاز گرفتن های جای عمل باعث باز شدن و یا عفونت جای زخم می شود. جای زخم او بعد از عمل کمی قرمز و متورم است واین موضوع کاملا طبیعی است ولی  توصیه می شود تا یک هفته بعد هرروز جای زخم چک شود تا روند بهبود را مشاهده نمایید و اگر قرمزی غیر طبیعی و یا تورم زیاد یا حتی خونریزی و علائم عفونت مشاهده نمودید اورا به کلینیک ببرید.

درضمن روی زخم را هیچ پمادی نزنید مگر اینکه دکتر به شما توصیه ای کرده باشد. در سال های اخیر به خاطر استفاده از نخ هایی که جذب می شوند دیگر نیازی به کشیدن بخیه نیست ولی اگر دکتر شما با نخ معمولی بخیه زده باشد باید حدود ۷ تا ده روز بعد برای کشیدن بخیه مراجعه نمایید.

خیلی وقت ها طبق استاندارد تعیین شده دکتر ها برای سگ های نر و ماده و گربه های ماده بعد از عمل جراحی تتوی عقیم سازی  سبز رنگ می گذارند . این موضوع برای مشخص شدن حیوانات عقیم شده است و البته با نظر شما به عنوان صاحب حیوان انجام می شود.

فعالیت های بعد از عمل جراحی

در مدت این ده روز بیشتر به حیوان خود استراحت دهید و از انجام کارهای سخت ،بازی های هیجانی و پیاده روی های طولانی خودداری نمایید. برای تنوع یک قلاده کوتاه انتخاب نمایید و به پیاده روی با مسافت کوتاه و هموار بروید. و در این مدت حیوان خود را به حمام نبرید و موهایش را کوتاه نکنید . بهتر است قبل از عمل حیوان را به آرایشگاه برده تا موهای اضافی بدنش گرفته شود تا بعد از عمل به مشکل نخورید.

عمل عقیم سازی عملی راحت بوده و در کل مشکل خاصی برای حیوان ایجاد نمی شود ولی شما باید تا ده روز بعد از عمل مراقب حیوان خود باشید تا اگر مورد مشکوکی مشاهده  نمودید به دامپزشک مراجعه نمایید.

 

شما هم اگر تجربه ای از عمل حیوان خود دارید با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − یک =