سگ ها در تشخیص بیماری کرونا به انسان کمک می کنند؟

گردآورنده : دکتر مهدی جعفری 

با درود خدمت همراهان همیشگی و دوستان عزیز کت داگ آنلاین ، سگها بخاطر قدرت بویایی قوی خود قادر هستند که اشخاص بیمار را شناسایی کنند البته قدرت تشخیص آنها برای شناسایی بیماریهای عفونی و غیر عفونی مانند سرطان، مالاریا، عفونت های باکتریایی و ویروسی ثابت شده است و در این مقاله میخواهیم شما را با یک تحقیق جدید در مورد تشخیص افراد بیمار مبتلا به ویروس کرونا توسط سگهای تربیت شده بیشتر آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

قدرت بویایی سگها هزاران برابر قوی از قدرت بویایی در انسان است زیرا آنها نسبت به بدنشان در مقایسه با انسان بینی بزرگتری دارند و در بعضی نژادها تا حدود سیصد میلیون گیرنده بویایی در مخاط بینی آنها وجود دارد که این میزان در انسانها در حدود شش میلیون گیرنده می باشد.

قسمتی از مغز سگها که کار پردازش بو را دارد نسبت به ما انسانها حدود چهل برابر بزرگتر است که این قدرت فوق العاده بویایی در این حیوان را نشان میدهد.سگها میتوانند با کمک این قدرت بویایی بی نظیر خود تفاوت شیمیایی بین افراد سالم و بیمار را تشخیص بدهند.

آیا همه نژادهای سگ برای این کار مناسب هستند؟

سگهایی که بینی بزرگتری دارند دارای قدرت بویایی بیشتری نسبت به سایر نژاده ها هستند و دانشمندان سگهای نژاد ژرمن شپرد، لابرادور، پودل و اسپانیل را برای این کار تشخیصی مناسب تر میدانند.

در یک تحقیق بعمل آمده به هشت قلاده سگ آموزش دادند که بتوانند از روی بوی ترشحات بزاقی و هوای بازدمی بیماران مبتلا به کرونا را تشخیص بدهند. که نتایج آن بسیار جالب و قابل توجه بود.

سگها توانستند با دقت ۸۲٫۶۳٪ اشخاص مبتلا به ویروس را از بین افراد سالم به درستی تشخیص بدهند.

در یک آزمایش دیگر سگها تونستند که از بین ۱۰۱۲ نمونه تصادفی ، افراد بیمار را با دقت ۹۴٪ شناسایی کنند.

(البته کار بر روی نوع ویروس SARS-CoV-2انجام شده است.)

بعضی از سگها آموزش دیده میتوانند پنج روز قبل از بروز علائم بالینی بیماری آن را در فرد مبتلا تشخیص دهند.

کشور فنلاند اولین کشوری است که از سگهای تعلیم دیده برای ردیابی ویروس در فرودگاههای خود استفاده کرده و کشور امارات متحده هم از این سگها در فرودگاه های خود بهره میگیرد.آنها با  این روش که سریع و مقرون به صرفه است میتوانند در شناسایی و کنترل بیماریهای ویروسی یک قدم جلوتر از سایر کشورها باشند.

اهمیت تشخیص کرونا ( (COVID-19 )توسط سگ ها

سگ ها می توانند بوی خاصی از پاتوژن ها که از ترکیبات خاصی تشکیل شده اند را شناسایی کنند. این ترکیبات از ترکیبات آلی فرار (VOC) تشکیل شده اند. در برخی از روش ها از VOC برای تشخیص بیماری های عفونی استفاده می شود. بر همین اساس محققان به دنبال این هستند از سگ ها برای تشخیص بیماران ناقل که هیچ علامتی ندارند استفاده کنند.

میتوان از این سگها در ورزشگاهها ، فرودگاه ها و سایر مکانهایی که امکان سریع انجام آزمایشات برای تعداد زیادی از افراد وجود ندارد استفاده شوند.

معایب استفاده از سگ برای تشخیص بیماری کرونا ( (COVID-19)

البته این آزمایشها و تحقیقات نیز مانند سایر تحقیقات دیگر علمی دارای معایب می باشند و نتایج بدست آمده باید بیشتر توسط دانشمندان مورد بررسی وتحقیق قرار بگیرند.و در آینده باید توانایی سگ ها در شناسایی انواع مختلف این نوع از ویروس و مواردی که بیمار علائم بالینی ندارد بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد.احتمال مبتلا شدن سگ به ویروس کرونا و افزایش امکان سرایت ویروس به سایر افراد ( البته مدارک محکم و علمی برای آن بطور دقیق وجود ندارد ولی باید تا افزایش اطلاعات در این موارد و شایدها بیشتر و کنترل شده تر رفتار شود.)

 

منابع:

https://newseu.cgtn.com/news/2020-09-28/How-do-dogs-detect-COVID-19-and-which-dogs-do-it-best–U8r9xGugzS/index.html

 

https://bmcinfectdis.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12879-020-05281-3

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =