ماهی مولی (molly)

 

با درود و سلام خدمت همراهان کت داگ آنلاین و عاشقان ماهیان زینتی ما در این بخش بصورت خیلی خلاصه شما را با ماهی مولی آشنا میکنیم و از شما عزیزان هم تقاضامندیم که تجربه های خود را در مورد پرورش ماهی با سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

ماهیهای مولی دارای تنوع زیادی درطرح و رنگ هستند. و گاهی بر اساس رنگ و ظاهرشان برای هر نوع یک نام مطرح میگردد مانند مولی سیاه ، مولی باله بادبانی ، مولی دم عقربی ، مولی سفید ، مولی نارنجی ، مولی بالن ،مولی برفی و سایر نامها.

ماهی مولی با نام علمی (Poecilia) ، بومی آمریکای مرکزی هستند و اندازه آنها بین ۵ تا ۱۰ سانتیمتر است. ماهی ماده بزرگتر از نوع نر است و طول عمر آنها حدود سه سال است. آنها زنده زا هستند و باید در دمای بین ۲۶ درجه سانتیگراد با PH حدود ۷ تا ۵/۷ نگهداری شوند.

ماهی مولی اصلا سخت گیر نیست و بسیار آرام و صلح جو است و به راحتی زاد و ولد میکنند و شما را برای تکثیر به دردسر نمی اندازند.

ماهی ماده بعد از جفتگیری با ماهی نر ، نوزادان خود را در شکم خود پرورش میدهد و بچه ماهیها بصورت زنده از شکم ماهی ماده خارج میشوند.

برای اینکه بتوانید از ماهی های مولی بیشترین بهره وری را داشته باشید باید آنها را با ماهی های صلح جو و گیاه خوار نگهداری نمایید. اگر این نکات را رعایت نکنید به راحتی بچه های مولی شما توسط بقیه ماهی ها خورده میشوند.و در بهترین شرایط  باید هر نوع از ماهی را بصورت جداگانه در تانک نگهداری کنید . با این کار جفتگیری بین دو نژاد انجام نمیشود. برای مثال برای داشتن مولی بالنی خالص بهتر است آنها را فقط با هم گونه های خودشان نگهداری کنید، تا مثلا با مولی باله بلند جفتگیری نکنند.

 

تشخیص ماهی مولی نر و ماده ( تعیین جنسیت ماهی مولی)

آلت مولی نر سوزنی شکل است و شما آن را مانند یک باله بلند و باریک مشاهده میکنید. باله های پشتی نسبت به نوع ماده پهن تر می باشند. مولی ماده فاقد باله گفته شده می باشد و دو باله شکمی پهن و کوچک دارد و از نظر اندازه نیز از ماهی نر بزرگتر است.

نژادهای ماهی مولی

  • مولی باله بلند طلایی ، باله های آن مانند بادبان است که در موقع جفتگیری آنها را باز و به معرض نمایش میگذارد.

  • مولی بالنی ، پشتی گرد و قوس مانند و شکمی بزرگ دارد. و به رنگهای سیاه، سفید و زرد دیده میشود.

  • مولی دالماسی ،رنگ بدن آنها سیاه و سفید است.

  • مولی سیاه ، رنگ آن  کاملا مشکی است و بسیار نادر و با ارزش است.

 

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =