تبلیغات :

محبوب ترین ماهی های آکواریوم و نحوه ی نگهداری آن ها

 

درود بر شما دوست عزیز و همراه همیشگی کت داگ آنلاین و، در این مقاله شما را با چند نوع از ماهی های زینتی که بسیار محبوب بوده و نزد تمامی صاحبان ماهیهای آکواریومی بسیار پرطرفدار هستند آشنا میکنیم و به صورت ساده به بررسی خصوصیات بدنی و رفتاری آنها و روش نگهداری آنها می پردازیم .

همانطور که میدانید اولین قدم برای شروع هر کاری و داشتن یک آکواریوم زنده با ماهی های شاد و سالم داشتن حداقل اطلاعات در مورد آنها است و با کسب تجربه و تکرار به نتیجه مطلوب خواهید رسید.در زمان انتخاب ماهی ها بر اساس هر نوع ماهی باید به دمای آب ، سختی آب ، محیط زندگی ، pH مناسب ، خصوصیات ماهی های که میتوان در یک مخزن نگهداری کرد و بسیاری از عوامل دیگر توجه ویژه داشت.

ماهی دانیوی گورخری باله‌بلند  (Longfin Zebra Danio)

نام علمی : (Danio rerio)

آنها از تیره کپور ماهی هستند و تا پنج سال هم عمر میکنند ، دانیوی گورخری باله‌بلند در رنگهای زیبای آبی، بنفش، سفید و زرد وجود دارند. مخزن آنها باید دارای گیاهان آکواریومی و حجم بزرگ باشد . آنها طلح طلب و همه چیز خوار هستند. و غذای ماهی پولکی (flake) گزینه خوبی برای آنها هستند که نگهداری از این نوع ماهی را برای شما راحت تر میکند و شما عزیزان میتوانید انواع غذاهای مخصوص آبزیان را از فروشگاه کت داگ آنلاین تهیه نمایید.جنس نر آنها کشیده تر هستند و شکم آنها نسبت به جنس ماده برجستگی کمتری دارند.

ماهی جک دمپسی (Jack Dempsey)

نام علمی : Rocio octofasciata))

این ماهی ها از خانواده سیکلیدها هستند. بسیار زیبا و متنوع هستند و طول عمر آنها در حدود پنج تا هفت سال است. نام آنها از مشت زن معروف جک دمپسی گرفته شده است به خاطر اینکه این ماهی ها بسیار قلمروطلب هستند و به راحتی میتوانند آکواریوم شما را به هم بریزند و بهتر است برای مخفی شدن آنها از صخره و یا کوزه های سفالی استفاده کنید.غذای آنها از انواع غذاهای گیاهی ، پولکی ، کرمها ،حشرات و سایر ماهی های می باشد.

ماهی تترای نئون

نام علمی : Paracheirodon innesi))

این ماهیهای زیبا از خانواده کاراسین ها، مخصوص آب شیرین بسیار پرانرژی هستند و رنگهای متنوع و چشمگیری دارند. نگهداری از آنها کار سختی نیست. ماهی تترای نئون اجتماعی و صلح طلب هستند و بصورت دسته های سه تا پنج تایی نگهداری میشوند. این نوع از ماهیها همه چیز خوار هستند و شما میتوانید از طیف وسیعی از غذاهای ماهی برای تغذیه آنها استفده نمایید.

ماهی جنگجوی سیامی

نام علمی : Bettasplendens))

ماهی جنگجوی سیامی بسیار زیبا و دارای تنوع رنگ بالایی است.نگهداری از آن بسیار راحت است حتی برای افرادی که از تجربه بالایی در نگهداری از ماهی ها ندارند توصیه میشود . این ماهی قلمرو طلب که جزء خانواده گورامی دسته بندی میشود حتی به فیلتر و بخاری نیازی ندارد. عمر آنها به سه سال نیز میرسد.و باید در آکواریوم خود فقط از یک ماهی نر نگهداری کنید تا سبب نزاع دو ماهی نر فراهم نشود. غذای آنها باید غنی از فیبر و پروتئین باشد. بهترین غذا برای ماهی سیامی آرتمیا و کرم خونی است.

ماهی دیسکاس

نام علمی : Symphysodon aequifasciatus))

دیسکاس بسیار زیبا و بعضی آن را پادشاه ماهیهای زینتی آب شیرین می نامند. این ماهی ها اجتماعی باید در آکواریوم هایی با گنجایش بیش از ۲۵ گالن یا بیش از ۹۵ لیتر نگهداری شوند. در رژیم غذایی آنها باید از پروتئین بیشتری استفاده شود و آنها عاشق خودرن کرم خونی ، گوشت قلب گاو و ماهی های پولکی هستند.دوستداران این نوع از ماهی ها میتوانند غذای مناسب که باعث حفظ کیفیت رنگ ماهی میشوند را با بهترین کیفیت و پایین ترین قیمت از فروشگاه اینترنتی کت داگ آنلاین خریداری نمایند.

گربه‌ماهی کوریدوراس

نام علمی : Corydoras))

گربه‌ماهی کوریدوراس یا گربه ماهی کوری برای افراد مبتدی و تازه کار انتخاب خوبی هستند چون بسیار مقاوم هستند و در ضمن بسیار آرام و صلح طلب هستند.در کف آکواریوم آب شیرین همواره با خوردن باقیمانده غذای سایر ماهی ها به تمیز نگه داشتن آکواریوم شما کمک میکند ولی باید بدانید که این غذا به تنهایی برای آنها کافی نیست و باید بصورت دستی نیز به آنها غذا رسانی کنید. آنها علاوه بر غذاهای آماده از خوردن غذای ماهی پولکی و گلوله ای لذت میبرند.

ماهی اُسکار

نام علمی : Astronotus ocellatus))

ماهی اُسکار از خانواده سیکلیدها هستند و از محبوب ترین و پرطرفدارترین ماهیهای آکواریومی هستند. برای نگهداری از آنها به مخازن بزرگ بیش از ۳۰گالن نیاز است چون جثه آنها به حدود ۳۵ سانتی متر  میرسد. همیشه باید آب آکواریوم را تمیز نگه دارید تا ماهی های شما سالم بمانند و دمای مناسب یرای نگهداری از این نوع باید در حدود ۲۳ تا ۲۷ درجه سانتیگراد نگه داشته شود.نگهداری از ماهی اُسکار راحت است و در یک شرایط خوب تا ده سال نیز عمر خواهند کرد. در ضمن چون عاشق حفاری و کندن هستند به جای گیاهان زینتی برای آنها صخره و سنگ بگذارید.

ماهی گوپی

نام علمی : Poecilia reticulata))

ماهی های گوپی از تیره رنگین ماهیان، بسیار محبوب هستند و در رنگهای مختلف و با تحرک و جنب و جوش فراوان به آکواریوم آب شیرین شما زیبایی وصف ناپذیری خواهند داد. آنها در انتخاب غذا سختگیری نمیکنند و خیلی سریع شروع به تولید مثل میکنند. شما میتوانید برای تغذیه آنها انواع غذاهای پولکی و سایر غذاهای آماده را از سایت و فروشگاه کت داگ آنلاین خریداری نمایید.

ماهی پِلاتی

نام علمی : Poecilia))

ماهیهای پلاتی‌ بسیار فعال و بسیار زیبا هستند و تنوع رنگ در آنها فراوان است و کاملا آرام و صلح طلب هستند و بهترین همسایه برای ماهی های دم شمشیری، مولی و گوپی هستند.

جنس ماده اندازه بزرگتری دارند و بچه زا محسوب میشوند و طول عمر حدود سه تا چهار سال دارند. ماهی پِلاتی همه چیز خوار است و بهتر است از غذاهای متنوعی در رژیم غذایی این نوع از ماهی استفاده شود.

ماهی دم‌ شمشیری

نام علمی : Xiphophorous hellerii))

ماهی دم‌شمشیری بسیار زیبا ، آرام ، صلح طلب و مقاومی هستند و برای کسانی که میخواهند تازه کار ماهی را شروع کنند گزینه بسیار خوبی است. طول عمر نسبتا خوبی دارند و تا پنج سال هم عمر میکنند. تنوع غذایی وسیعی دارند و میتوانید غذاهای زنده ، گیاهی و آماده مانند غذای پولکی را برای آنها در نظر بگیرید.

ماهیرازبورای دلقک

نام علمی : Trigonostigma heteromorpha))

ماهی رازبورای دلقک اندازه کوچکی دارند و بسیار زیبا و آرام هستند ، نگهداری از آنها راحت و طول عمر آنها بین سه تا چهار سال است. چون عاشق شنا کردن به صورت گروهی هستند یک آکواریوم بزرگ را برای آنها انتخاب نمایید. رژیم غذایی آنها متنوع است و انواع غذای ماهی مخصوص به آنها را میتوانید از فروشگاه کت داگ آنلاین تهیه نمایید.

ماهی رامیزی بولیویایی

نام علمی : Mikrogeophagus altispinosus))

رامیزی بولیویایی ماهی بسیار زیبا ، آرام و خوش اخلاقی است و با بقیه ماهی ها بسیار سازگار است و نگهداری از آنها به خاطر راحتی و مقاوم بودن خود ماهی به افرادی مبتدی توصیه میگردد. هر چند میتوان آنها را بصورت انفرادی نگهداری کرد ولی تعداد شش تا هشت عددی آنها برای نگهداری بهتر است. طول عمر آنها تقریبا زیاد است و تا شش سال هم عمر میکنند. ماهی ماهی رامیزی بولیویایی همه چیز خوار است و این باعث میشود که شما از بسیاری از انواع غذاها ( کرم خونی،کرم لجن – توبیفکس ،غذای آماده) بتوانید برای تغذیه آنها استفاده نمایید.

ماهی دانیوی ابر سفید کوهستانی (White Cloud Mountain Minnow)

نام علمی : Tanichthys albonubes))

دانیوی ابر سفید کوهستانی ، کوچک و کم توقع هستند و نگهداری از آن بسیار راحت است.طول آنها در حدود سه سانتی متر است و طول عمر آنها هم حدود سه سال است.شنا کردن گروهی آنها بسیار زیبا است و خیلی مهربان و آرام هستند حتی به بچه ماهی ها هم هیچ آسیبی نمیرسانند. تغذیه آنها از کرمهای و حشرات کوچک و زئوپلانکتون‌ها است.

ماهی مولی باله‌بادبانی

نام علمی : Poecilia latipinna))

ماهی مولی باله‌بادبانی مانند بقیه مولی ها زنده زا هستند.و توانایی تحمل آب شور و شیرین را دارند. محبوبترین مولی آب شیرین ، مولی باله کوتاه است. تمامی مولی ها عاشق آکواریوم دارای گیاه هستند و دوست دارند در یک آکواریوم پر نور باشند. تکثیر آنها بسیار راحت  و آسان هست و در انتخاب جفت با انواع مولی های دیگر سختگیر نیستند. دمای مناسب برای نگهداری از آنها بین ۲۴ تا ۲۷ درجه سانتیگراد می باشد . ماهی مولی باله‌بادبانی بسیار آرام هستند و اصلا تهاجمی نیستند و برای غذا دادن به آنها میتوانید از انواع غذاهای آماده پولکی استفاده نماید.

ماهی لجن‌خوار

نام علمی : Hypostomus plecostomus))

ماهی لجن‌خوار دارای تنوع زیادی دارند و هم در آب شور و هم آب شیرین زندگی میکنند و رایج ترین  ماهی لجن خوار ، ماهی لجن خوار زره پوش می باشد. طول عمر آنها زیاد است و بعضی از آنها تا پانزده سال هم عمر میکنند.رشد آنها نسبتا سریع است و در شبها فعالیت بیشتری دارند و در طول روز تمایل دارند که مخفی بشوند.

ماهی لوچ نواری

نام علمی : Pangio kuhlii))

این ماهی در تیره رفتگر ماهیان طبقه بندی میشود و بسیار ظاهر عجیبی دارد و شبیه یک مار کوچک که بسیار آرام و صلح طلب است ، که در کف آکواریوم شما زندگی میکند که در طول روز خود را مخفی میکند و در شبها به فعالیت خود ادامه میدهد. عمر این ماهی به حدود ده سال نیز میرسد.

ماهی ماهی لوچ نواری از غذاهای کف مخزن تغذیه میکند و به خاطر اینکه در انتخاب غذا سخت گیر نیست و خیلی آرام است به افراد تازه کار توصیه میشود که برای شروع این نوع ماهی را در سبد انتخاب خوب قرار دهند.شما میتوانید از غذاهای آماده به شکل قرص یا گلوله (گرانول) و یا غذاهایی مانند کرم خونی ، کرم لجن و دافنی برای تغذیه کردن آنها استفاده نمایید.

این ماهی ها به تمیز و سالم ماندن آکواریوم شما کمک میکنند و بهتر است از پنج یا شش عدد از آنها نگهداری نمایید.

 

ماهی گلوفیش  (GloFish)

نام علمی : Danio rerio))

این ماهیها بی نظیر و زیبا دارای رنگهای فلورسنتی تند ، درخشان و خیره کننده ای دارند و در رنگهای متفاوت مانند قرمز، سبز، آبی ، نارنجی و … وجود دارند. ماهی گلوفیش آرام و صلح طلب است و بهتر است در دسته های بیش از شش تایی از آنها نگهداری شوند .این ماهی ها از دستکاری ژنتیکی ماهی گور خر ماهی ایجاد شده اند. طول عمر آنها به حدود پنج سال نیز میرسد و از کرم، لارو ها ،حشرات و غذاهای آماده پولکی تغذیه میکنند.

ماهی قرمز

نام علمی : Carassius auratus))

ماهی قرمز از پرطرفدارترین ماهیهای خانگی هستند که در دمای حدود ۱۸ تا ۲۲ درجه باید از آنها نگهداری شود و برای تمامی افراد گزینه مناسبی به حساب می آیند و بخاطر اینکه همه چیز خوار هستند و حتی میتوانید به آنها بصورت هفتگی غذا بدهید برای نگهداری اصلا شما را به دردسر نخواهند انداخت. ماهی قرمز ماهی آرامی است و با سایر ماهی ها به خوبی کنار می آیند فقط گاهی در فصل جفتگیری کمی عصبانی میشوند که ممکن است به همیدگر آسیب بزنند.

برای اینکه ماهی سالم و شادی داشته باشید باید بصورت منظم مخزن آب آنها را تمیز و آب آن را تعویض نمایید. و یک نکته مهم دیگر این است که میتوانید از تمامی انواع غذاها برای آنها استفاده نمایید به شرط اینکه خیلی به آنها غذا ندهید چون میتواند باعث تلف شدن آنها شود.

ماهی گورامی مرواریدی

نام علمی : Trichopodus leerii))

گورامی مرواریدی در بین ماهیهای آکواریوم آب شیرین بسار شناخته شده و محبوب هستند. این ماهی آرام و صلح طلبی هستند و تا پنج سال هم عمر میکنند ، زندگی در یک مخزن بزرگ با گیاهان را بسیار دوست دارند و به خاطر نگهداری و مراقبت خاص به افراد مبتدی در ابتدای پرورش توصیه نیمشوند. بخاطر داشتن نقاط زیبا و مروارید شکل روی بدن به آنها ماهی گورامی مرواریدی گفته میشوند.دمای مناسب برای نگهداری آنها باید بین ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد تنظیم گردد و سختی آب  باید در حد dh 5 تا dh 15 باشد. این ماهی همه چیز خوار است و از لاروها تا جلبکها تغذیه میکنند.

فرشته‌ماهی

نام علمی : Pterophyllum))

فرشته ماهی در دسته ماهی های گوشتخوار آب شیرین قرار میگیرند. نگهداری این ماهی اجتماعی به افراد حرفه ای تر توصیه میشود . از غذاهای ماهی پولکی و یا گلوله ای مخصوص ماهیهای گوشتخوار برای تغذیه آنها استفاده میشود.

همیشه آکواریوم را باید تمیز نگه دارید و از این رو باید برای آکواریوم بزرگ آنها از تصفیه کننده و فیلتر استفاده کنید.

 

ماهی کیلی‌فیش (Killifish )

نام علمی : Austrolebias affinis))

این ماهی گوشتخوار اجتماعی دارای تنوع رنگهای زیبایی دارند، ماهی کیلی فیش بسیار سرحال و فعال هستند و طول عمر آنها در حدود سه تا پنج سال است. نگهداری از آنها بر اساس نوع گونه های ماهی کیلی فیش میتواند آسان یا سخت تر باشد. ماهی کیلی فیش دارای بدنی باریک هستند که آنها را به یک شناگر عالی تبدیل نموده است و برای همین بهتر است از آکواریوم با طول زیاد در حدود سه متر و خلوت  برای آنها استفاده شود.

میزان روشنایی و نور آکواریوم باید کم باشد و حتما از فیلترهای اسفنجی برای سلامت آب مخزن و ماهی های استفاده شود.

ماهی رنگین‌ کمان

نام علمی : Melanotaeniidae))

این نوع از ماهی های زیبا و آرام باید در دمای ۲۳ تا ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری شوند . و با سایر گونه ها به راحتی کنار آمده و زندگی میکنند.

تکثیر و نگهداری از آنها آسان نیست و به افراد مبتدی نگهداری از آنها توصیه نمیشود.آنها از انواع غذاهای پولکی مخصوص به خود تغذیه میشوند.

ماهی بارب گیلاسی یا بارب آلبالویی (Cherry barb)

نام علمی : Puntius titteya))

ماهی زیبای آب شیرین و بسیار پرطرفدار هستند. برای نگهداری آنها باید دمای آب را درجه بین ۲۳ تا ۲۷ نگه دارید و با شرایط خوب نگهداری میتوانند تا پنج سال در آکواریوم آب شیرین شما عمر کنند. ماهی بارب گیلاسی همه چیز خوار است و تنوع رنگ بسیار بالای دارد. ماهی آرام و بدون حاشیه است و در سطوح میانی و پایینی آکواریوم زندگی میکنند و باید آنها را با سایر ماهی های آرام و اجتماعی دیگر مانند (رازبورای دلقک ، تترای نئون ، تترا کاردینال ، گربه‌ماهی و ماهی سیامی ) در مخزن خود نگهداری نمایید تا از آسیب ماهی های شکارچی در امان باشند.

ماهی سیکلید کریب  

نام علمی : Pelvicachromis pulcher))

خاستگاه اصلی این نوع ماهی رنگارنگ با لکه هایی به رنگ قرمز ، آبی ، زرد و سبز  یعنی سیکلید کریب آفریقا است و ماهی آرام و طلح طلبی است که تا پنج سال نیز عمر میکند. درجه حرارت آب مخزن آنها باید در حدود ۲۵ درجه با pH بین شش تا هفت حفظ شود. این ماهی ها همه چیز خوار هستند و برای اینکه تمایل دارند بیشتر در کف آکواریوم شنا کنند. برای افزایش آرامش و داشتن مکانی مناسب برای جفتگیری و تخم ریزی این نوع از ماهی ها بهتر است که کوزه و صخره های مصنوعی برای آنها قرار دهید.

گربه‌ماهی پلیکو بریستلنوس  (Bristlenose Pleco)

نام علمی : Ancistrus))

گربه ماهی در بین دوستداران ماهی های تزئینی به نام ماهی شیشه پاک کن هم معروف هستند. گربه ماهی داری رنگهایی با طیف سیاه ، قهوه ای و حتی زرد هستند که دارای خالها و لکه های زنگی زیبایی در سطح بدن خود دارند. آنها بسیار آرام و طلح طلب هستند و به خاطر مقاومت بالا برای افراد تازه کار گرینه مناسبی هستند. در ضمن برای سلامتی تمامی آکواریوم ها داشتن آنها توصیه میشود تغذیه آنها متنوع است و حتی  با غذاهای گیاهی و جلبکها هم تغذیه میشوند.

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + بیست =