معرفی نژاد اسکاتیش فولد

 

گربه اسکاتیش صورت بامزه و جغد مانندی دارد و همین خصوصیت اورا بسیار محبوب کرده است . مخصوصا آسیایی ها این نژاد را بیشتر دوست دارند. در ایران هم این نژاد محبوبیت داردو جز نژاد هایی است که معمولا انتخاب اول هستند.

اگر می خواهید این نژاد را به سرپرستی بگیرید بهتر است با مجله کت داگ آنلاین همراه شوید تا آشنایی بیشتری با این گربه ی خواستنی پیدا کنید.

تاریخچه گربه اسکاتیش فولد

گربه های اسکاتیش فولد برای اولین بار  به خاطر یک جهش ژنتیکی به وجود آمدند و از طریق تکثیر زیادتر شدند، در حقیقت چوپان اسکاتلندی که این گربه را پیدا کرد، گوش های خمیده اش نظرش را جلب نمود و او را همراه خود برد تا او را تکثیر کند و از آن به بعد گربه اسکاتیش فولد زیاد و زیادتر شد.

ویژگی های شخصیتی گربه اسکاتیش فولد

گربه اسکاتیش بسیار مهمان نواز است و نگران برخورد او با غریبه ها نباشید. او شخصیت مهربانی دارد و با یکی از اعضای خانواده بسیار صمیمی می شود و با بقیه مهربان است و با آن ها بازی می کند.

به شکل و مدل های مختلفی می خوابد و می نشیند که این موضوع بسیار جلب توجه می کند.و همین رفتار متفاوت آنها با گربه های دیگر باعث شده است این نژاد در شبکه های اجتماعی هم محبوبیت زیادی پیدا کند.

اگر شما دوست دارید که گربه تان لوس باشد و همیشه در بغل شما بخوابد گربه ی اسکاتیش انتخاب خوبی نیست . زیرا این گربه فقط همین که در کنار شما باشد برایش کافیست و از آن نژاد ها نیستن که همیشه به شما چسبیده بمانند.ولی در عین حال این گربه نمی تواند مدت زیادی تنها بماند واگر شما باید زمان زیادی را در بیرون از خانه سپری کنید، بهتر است برایش جفتی بیاورید در غیر این صورت اسکاتیش انتخاب خوبی نیست.

این گربه ها بسیار بازیگوش و شیطون هستند بنابراین پیشنهاد می کنیم که اسباب بازی های زیادی برایش تهیه نمایید تا با آن ها سر گرم شود.

می توانید از اینجا مدل های مختلف اسباب بازی برای گربه ها را ببینید.

این نژاد تطابق خوبی دارد و هم می تواند در محیطی پرسروصدا با تعداد زیادی انسان و یا سگ زندگی کند و هم می تواند با یک نفر و محیطی آرام خود را سرگرم کند و زندگی خوبی داشته باشد.

ویژگی های ظاهری گربه اسکاتیش فولد

صورت شبیه جغد آن ها و گوش های خمیده شان مهمترین ویژگی ظاهری این نژاد محسوب می شود. و جالب است بدانید که بچه های آن ها تا سه هفتگی گوشهایشان صاف است و بعد از آن ممکن است حتی گوش هایشان به همان حالت صاف باقی بماند و یا خمیده شود ، ممکن است حدود چهل درصد از آنها صاف باقی بماند. بنابراین اگر گوش های خمیده ی انها برایتان مهم است به سن این گربه توجه کنید و بگذارید گربه از سه هفتگی بگذرد تا معلوم شود که گوش هایش خمیده می شود یا صاف.

چشم های این نژاد گرد است و هم با موهای بلند و هم با موهای کوتاه دیده می شوند . ریزش موهای آنها متوسط است و شانه کردنشان یک مقدار سخت است.

این گربه صدای نازکی دارد و زیاد سروصدا نمی کند و مناسب زندگی آپارتمان نشین است.

خصوصیات گربه اسکاتیش

  • وزن گربه ماده        ۳ تا ۴ کیلوگرم
  • وزن گربه نر          ۴ تا ۶ کیلوگرم
  • طول عمر              ۱۱ تا ۱۵ سال

رنگبندی گربه اسکاتیش

این گربه با رنگ های زیادی دیده می شود رنگ های معمول آنها عبارتند از :

آبی ،مشکی،سفید،کرم،قرمز یا گارفیلدی،دودی و نقره ای، چین چیلا،دودی و سایه دار

گربه های این نژاد که دو رنگه هستند میتوانند چشم های  دو رنگ نیز داشته باشند.

بیماری و سلامت اسکاتیش فولدها

همیشه یک سری  از بیماری ها هستند که بین نژاد های خاصی رایج تراندو این به خاطر مسائل ژنتیکی است .  دلیل اصلی خم بودن گوش های این نژاد مشکل ژنتیکی در گوش هایشان است که غضروف های ضعیفی دارند و غضروف ها قدرت صاف نگه داشتن گوش ها را ندارند . و این مشکل در غضروف های دیگر هم دیده می شود. بنابراین وقتی فعالیت زیاد دارند یا از جایی می پرند احساس درد می کنندو این موضوع باعث می شود که زیاد گربه های فعالی نباشند. و به خاطر همین خصوصیت در ایالت های استرلیا و آمریکا پرورش و تولید این نژاد در حال ممنوع شدن است.

بیماری های دیگری که در این نژاد رایج است عبارتند از

  • استئوکوندرو دیسپلازیا

متاسفانه ژنتیک معیوب نژاد اسکاتیش فولد که باعث میشود مدل گوش خاصی داشته باشد موجب نقص هایی در استخوان و مفصل این نژاد می شود که برایشان گاهی خیلی دردناک است. به علاوه همه گربه های این نژاد به میزان مختلف از بیماری مفصلی خاصی که باعث میشود مفصل خورده شودو مهره های دم بهم فیوز شوند رنج میبرند؛ این مشکل ممکن است در قوزک پا و همچنین زانوهایشان ایجاد شود و ناتوانی در حرکت برایشان ایجاد کند.

اگر دردمش سفتی احساس کردید یا متوجه شدید که موقع تکان دادنش درد دارداین موضوع رو با دامپزشک درمیان بگذارید.

  • کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

نوعی بیماری قلبی است که طی آن ماهیچه قلب گربه ضخیم می‌شود. هنوز ثابت نشده که این بیماری ارثی هست یا نه؛ اما قبل از به سرپرستی گرفتن گربه‌تان بهتره او را پیش دامپزشک ببرید و توی چک آپ‌ها هم از دامپزشک بخواهید که این موضوع رو بررسی کند.

  • پلی کیدنی

یک بیماری ژنتیکی مربوط به کلیه هست که موجب میشود کلیه به خوبی رشد نکند و کیست‌هایی در کلیه ایجاد شود. ممکن است که پدر مادر یک گربه ی اسکاتیش فولد این مشکل رو بروز ندهند ولی بچه دچار این مشکل شود؛ تنها راهی که می شود فهمید این مشکل تو ژن آنها هست یا نه آزمایش DNA است.

اسکاتیش فولد یا آنفولد

همانطور که در بخش قبلی گفتیم فولدها به خاطر مشکلات غضروفی که دارند گوش هایشان خم شده است . ولی آنفولد این مشکلات را ندارد ومعمولا نژاد آنفولد سلامت بهتری نسبت به فولدها دارند و دقیقا خصوصیات رفتاری آن ها را دارا هستند.

مراقبت از گربه اسکاتیش فولد

مرتب نگه داشتن موهای اسکاتیش فولد اهیمت زیادی دارد زیرا اگر به آنها نرسید ومرتب شانه نکنید باعث کرک شدن موها خواهد شد و موهای کرک شده جای مناسبی برای  رشد کک و کنه و قارچ است .

ریزش موهای اسکاتیش مانند بقیه گربه ها معمولی است البته در فصل بهار و پاییز این ریزش بیشتر است و شما می توانید با شانه کردن موهایش تا حد زیادی موهای مرده را از سطح پوستش جمع آوری نمایید.

دندان های این نژاد را روزانه تمیز نمایید تا به بیماری های دهان و دندان دچار نشوند. اگر آنها را از بچگی عادت به مسواک زدن دهید مشکلی در این زمینه نخواهید داشت.

همیشه با دستمال نخی تمیز و مرطوب کنار چشم هایش را تمیز نمایید تا باعث تغییر رنک موهای اطراف چشمش نشود.

همیشه گوش هایش را چک نمایید که دچار عفونت نشده باشند. برای تمیز کردن گوش های اسکاتیش از پنبه یا دستمال نمدار استفاده نمایید و هیچ وقت از گوش پاک کن  کمک نگیرید.

تغذیه گربه اسکاتیش فولد

گربه ها گوشت خوار هستند و بخش زیادی از غذای آن هاباید پروتئئین باشد . ولی شما میتوانید در کنار گوشت از کربوهیدرات هم استفاده نمایید تا غذایشان اقتصادی تر شود. بهتر است برای گربه ها همیشه غذای خشک با کیفیت استفاده نمایید و میزان آن را براساس وزن و فعالیت گربه تان تغییر دهید.بهتر است ترکیبی از غذای خشک و غذای کنسروی به آن ها بدهید تا باعث چاقی ان ها نشوید اطلاعات مربوط به تغذیه ی مناسب گربه ها را از اینجا بخوانید.

در این مقاله سعی شد اطلاعات کافی و جامع درباره ی این گربه های بامزه و زیبا در اختیار شما قرار داده شود. اگر درباره ی گربه ی خود سوالی دارید حتما با ما درمیان بگذارید.

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + دوازده =