نکات تغذیه ای بچه خرگوش

غذای بچه خرگوش

همه ی ما بچه خرگوش ها را دیده  و میشناسیم .اگر بچه خرگوشی که از پدر  ومادر خود جداشده  است را پیدا کردید و به سرپرستی گرفتید باید تمام نکات مربوط  به تغذیه آنها را بدانید تا بتوانید خرگوشی سالم و  سرحال داشته باشید با کت داگ آنلاین همراه باشید :

قبل از هرگونه اقدامی باید مطمئن باشید که مادر  خرگوش او را تغذیه نمی کند، باید بدانید که مادر خرگوش او را در دو نوبت و هربار به مدت ۵ دقیقه تغذیه می کند و بچه ها برای گرم ماندن به بدن مادرشان احتیاج دارند پس  خرگوش هایی که از مادرشان دور هستند بدنی  سرد دارند و  پوستشان به خاطر کمبود آب پر از چین و چروک است.

بعضی اوقات اگر در طبیعت بچه خرگوشی تنها  دیدید دلیلی برای عدم وجود مادرش نیست ، از نبودن مادر مطمئن شوید و بعد بچه خرگوش را بردارید و این موضوع را در خاطر داشته باشید که تنها ۱۰ درصد از خرگوش هایی که به وسیله انسان بزرگ میشوند زنده می مانند.

 

شیر جایگزین خرگوش

شیر خرگوش بسیار پرکالری است و اگر شما میخواهید به خرگوش تان شیر دهید باید شیری تهیه نمایید که این خاصیت را داشته باشد می توانید برای این منظور از شیر بز یا شیر خشک گربه استفاده نمایید و برای گرفتن نتیجه بهتر می توان شیر خشک گربه را با یک قاشق خامه ی پرچرب بدون شکر مخلوط نمایید.

می‌توانید به شیر خشک، کمی کپسول پروبیوتیک که حاوی باکتری «لاکتوباسیل اسیدوفیلوس» اضافه کنید که برای سلامت روده‌های خرگوش ضروری است.

استفاده از سرنگ یا قطره  چکان

به طور معمول بچه خرگوش ها با بطری کنار نمی آیند بنابراین بهترین روش  استفاده از قطره چکان  و سرنگ های  استریل شده است.

 

تغذیه  خرگوش در سنین مختلف:

  • خرگوش تازه متولد شده تا یک هفتگی: ۴ تا ۵ سی‌سی
  • خرگوش ۱ تا ۲ هفته: ۱۰ تا ۱۵ سی‌سی
  • خرگوش ۲ تا ۳ هفته: ۱۵ تا ۳۰ سی‌سی
  • خرگوش ۳ تا ۶ هفته (یا تا زمانی که از شیر گرفته شوند): ۳۰ سی‌سی

نحوه شیر دهی به خرگوش:

همانطور که در بالا گفته شد روزی دوبار به بچه خرگوش  شیر دهید یک بار در زمان طلوع خورشید و یک بار هم در زمان  غروب خورشید به او شیر دهید این حدود زمانی است که مادر  به بچه اش شیر می دهد.

 

تغذیه بچه خرگوش با سرنگ

این نکته بسیار مهم و ضروری است که به بچه خرگوش اجازه دهید با سرعت دلخواه شیر بخورد و سرعت دادن به او باعث مرگش  خواهد شد با حوصله این کار را انجام دهید تا بتواند بچه خرگوش  با سرنگ کنار بیاید ، سازگاری آنها  با سرنگ یا قطره چکان کمی طول خواهد کشید ولی با صبوری شما نتیجه عالی  خواهد شد.

اجبار بچه خرگوش به دفع

ده روز ابتدایی وقتی که هنوز چشمان خرگوش باز نشده است باید او را تحریک کنید تا دفع را انجام دهد مادر خرگوش نیز همین کار را انجام می دهد زیرا بچه خرگوش باید قبل و یا بعد از  هر وعده غذایی  مدفوع یا ادرار بکند این کار برای سلامت دستگاه گوارشش ضروری است.

برای  این کار می توانید مقدار کمی پنبه بردارید کمی با آب گرم آن را مرطوب کرده  و به آرامی  روی نواحی مقعد و آلت تناسلی خرگوش بکشید تا بچه خرگوش دفع انجام دهد ماساژ را ادامه دهید تا کارش تمام شود.

از شیر گرفتن بچه خرگوش

زمان از شیر گرفتن بچه خرگوش با توجه  به نژاد او از ۴ تا ۹ هفته متغیر است ، زمان از شیر گرفتن خرگوش‌های اهلی حدود ۶ هفتگی است. خرگوش‌های وحشی مانند خرگو‌ش‌های دم پنبه‌ای را حدود ۳ تا ۴ هفتگی و خرگوش‌های صحرایی را در ۹ هفتگی باید از شیر بگیرید.

اگر تا به حال خرگوش کوچکی را به سرپرستی گرفتید تجربه خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بزارید.

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 6 =