تبلیغات :

نگهداری و تشخیص بارداری خرگوش

 

با سلام و درود خدمت عزیزان و دوستان کت داگ آنلاین و صاحبان خرگوشهای خانگی که با مهربانی از این حیوانات زیبا نگهداری میکنند. در این قسمت میخواهیم شما را با بخش مهمی از زندگی خرگوش ( بلوغ جنسی و تولید مثل) بیشتر آشنا کنیم.

خرگوش در تمام فصول قادر به جفتگیری و تولید مثل است . در طبیعت خرگوش نر در فصلهای بهار و پاییز تمایل بیشتری برای تولید مثل دارد .

سن بلوغ جنسی خرگوش

معمولا در بیشتر انواع خرگوش ها بلوغ جنسی در حدود ۳ تا ۶ ماهگی رخ میدهد ولی بهتر است که اجازه بارداری به خرگوش ماده در زیر سه ماهگی داده نشود تا بلوغ جسمی حیوان کامل تر شود.اگر بخواهیم به طور دقیق تر در مورد زمان بلوغ جنسی خرگوشها بگوییم این است که ،خرگوشهای نژادهای کوچک بین سه تا چهار ماهگی و خرگوشهای متوسط تا بزرگ جثه بین چهار تا پنج ماهگی و خرگوشهای خیلی بزرگ بین شش تا نه ماهگی به بلوغ جنسی میرسند.

آزاد شدن تخمک در خرگوش ماده با بقیه حیوانات متفاوت است و هنگامی که خرگوش ماده اقدام به جفتگیری میکند تخمک از تخمدان رها میشود و وارد لوله های تولید مثلی ماده میگردد.

از طرف دیگر خرگوشهای (حدود سن دو تا سه سالگی) برای باردار شدن پیر محسوب میشوند و میزان باروری آنها کاهش می یابد و بهتر است به آنها اجازه آبستنی مجدد را ندهید.

خرگوش مادر قبل از زایمان شروع به لانه سازی میکند و از منطقه امن خود به شدت مراقبت میکند.البته هیچگاه لانه سازی نشانه ای برای بارداری خرگوش شما نمی باشد چون در بعضی موارد خرگوش ماده به خاطر تغییرات و ناهنجاریهای هورمونی میتواند حالت آبستنی کاذب به خود بگیرد که تمامی رفتارهای یک خرگوش باردار را انجام میدهد در حالی که اصلا باردار نمی باشد.

واژن خرگوش ماده که آماده جفتگیری است قرمز رنگ تر و مرطوب است و در غیر مدت صورتی مایل به سفید و رطوبت بالایی ندارد.

تشخیص باردار بودن خرگوش

 • لمس شکم

اگر شکم خرگوش شما بزرگ شده میتوانید آن را نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک به آرامی شکم خرگوش را لمس میکند به یاد داشته باشید که یک لمس و فشار اشتباه میتواند به جنین ها آسیب وارد کند. البته باید حدود دو هفته از جفتگیری گذشته باشد تا بتوان با لمس جنین ها را لمس کرد و زیر این مدت نمیتوان با ملامسه بارداری خرگوش را تشخیص داد.

 • وزن کردن

با وزن کردن دقیق و مشاهده اختلاف وزن روزانه میتوانید به باردار بودن خرگوش خود شک کنید.

 • سونوگرافی

با مراجعه به دامپزشک و با استفاده از دستگاه سونوگرافی میتوانید با دقت تمام از آبستن بودن خرگوش خود مطلع شوید. میتوان گفت بهترین روش برای اینکه بفهمید که خرگوش شما  آبستن است و یا نه همین سونوگرافی است.

چه کارهایی برای خرگوش آبستن باید بدهیم

 • به محض اینکه باردار بودن خرگوش شما ثابت شد باید خرگوش خود را جدا از دیگر خرگوشهای نر نگهداری کنید.
 • برای حفظ رابطه اجتماعی بهتر است که خرگوش نر و ماده در کنار هم نگهداری شوند ولی نتوانند به هم نزدیکی کنند. پس قفس آن دو جنس را در کنار همدیگر قرار دهید.
 • تهیه لانه مناسب خرگوش

سه هفته بعد از جفتگیری خرگوش ماده باید یک لانه مناسب برای خرگوش مادر فراهم نمایید بهتر است که جعبه در حدود ده سانتیمتر از طول بدن مادر بزرگتر باشد ،اگر جعبه خیلی بزرگتر باشد خرگوش ماده در آن میخوابد و  میتواند به نوزادان خود آسیب وارد کند.خرگوش مادر در روزهای آخر بارداری خود شروع به جمع آوری الیاف و پشم جهت ساخت لانه خود استفاده میکند و حتی گاهی مادر پشمهای بدن خود را میکند تا بتواند بستر مناسبی برای نوزادان خود تهیه کند، پس بهتر است که شما مقداری الیاف یا پنبه در اختیار مادر قرار دهید تا راحت تر لانه خود را تکمیل کند.

زمان آبستنی در خرگوش حدود یک ماه به طول می انجامد و بطور دقیق تر دوره بارداری خرگوش بین ۳۱ تا ۳۳ روز است.

و در صورت طولانی شدن زمان بارداری از ۳۳ روزگی باید به دامپزشک مراجعه کنید تا خرگوش مادر معاینه شود. چون گاهی اوقات جنین ها در شکم مادر میمرند و باید زایمان آنها را القا نمود.

تغذیه خرگوش آبستن ( خرگوش باردار)

باید همیشه آب و غذای کافی در اختیار مادر قرار دهید و باید یونجه را به خاطر داشتن مواد مغذی و پروتئین بالا به  رژیم غذایی خرگوش باردار اضافه کنید.

آیا خرگوش برای زایمان به کمک احتیاج دارد؟

خرگوشها برای زایمان نیاز به کمک ندارند و معمولا در طول شب یا هر زمانی که مزاحمتی برای آنها ایجاد نمیشود اقدام به زایمان میکنند. شما باید یک محیط آرام را برای خرگوش مادر فراهم نمایید. و در صورت برزو مشکل آن را نزد دامپزشک ببرید.

اشتراک گذاری مطالب

6 دیدگاه برای «نگهداری و تشخیص بارداری خرگوش»

 • ۳ اردیبهشت, ۱۴۰۰ در t ۱۲:۰۸ ق.ظ
  Permalink

  سلام یک سوالی داشتم ، خرگوش بعد از اینکه جفت گیری می‌کنه چه مدت طول می‌کشه تا باردار بشه و اینکه بعداز اینکه خرگوش بارداره چه مدت طول می‌کشه تا بچش به دنیا بیاد ؟

  پاسخ دادن
  • ۷ اردیبهشت, ۱۴۰۰ در t ۱۲:۴۹ ب.ظ
   Permalink

   درود دوست عزیز
   زمان فحل خرگوش دوره ی ۱۲ تا ۱۴ روزه دارد و اگر در این روزها که بدن خرگوش آماده ی بارداری است جفتگیری انجام شود ۲۸ تا ۳۱ روز طول می کشد تا زایمان کند. از روز بیستم با معاینه می توانید بارداری خرگوش را متوجه شوید. خیلی آرام روی شکم خرگوش دست بکشید و اگر برجستگی هایی مشاهده کردید خرگوش شما باردار است و تا ده روز دیگر زایمان می کند اگر زایمان به تاخیر افتاد حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

   پاسخ دادن
 • ۲۴ تیر, ۱۴۰۰ در t ۱۰:۰۵ ب.ظ
  Permalink

  سلام برای تقویت خرگوش ماده یعد از زایمان باید چه چیز‌هایی بهش داد و چجوری مراقبش بود؟

  پاسخ دادن
  • ۲۷ تیر, ۱۴۰۰ در t ۱۰:۱۲ ق.ظ
   Permalink

   درود ماه عزیز
   می تونید از زرده تخم مرغ و شیر خشک مخصوص گربه استفاده کنید . فضای زندگیش را آرام و تمیز نگه دارید و حتی در پرورش کودک می توانید به مادر کمک کنید البته مورد آخر بستگی به رفتار خرگوش شما دارد بعضی اوقات اصلا نیازی به این کار نیست
   موفق باشید

   پاسخ دادن
 • ۲۳ مرداد, ۱۴۰۰ در t ۲:۰۷ ب.ظ
  Permalink

  سلام من یه خرگوش نر و یه خرگوش ماده دارم ۷ماه هستن ولی باردار نشدن چرا

  پاسخ دادن
  • ۷ شهریور, ۱۴۰۰ در t ۱۲:۰۰ ب.ظ
   Permalink

   درود دوست عزیز
   ممکن است مشکلات متفاوتی داشته باشند . مثلا اینکه ممکن است در تعیین جنسیت آنها دچار اشتباه شده باشید یا اینکه همه حیوانات ده تا بیست درصد مشکل ناباروری دارند و یکی از خرگوش های شما نابارور باشد و با اینکه تغذیه مناسب نداشتند . شما می توانید برای امتحان قطره ad3e که در فروشگاه کت داگ آنلاین هم موجود است و قیمت مناسبی دارد تهیه کنید و برای تقویت قوای جنسی به خرگوش هایتان بدهید . اگر مشکل از تغذیه و کمبود ویتامین باشد اینگونه حل خواهد شد.

   پاسخ دادن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + بیست =