چرا سگ ها گاز می گیرند

 

با درود خدمت شما دوست خوب کت داگ آنلاین ، در این بخش میخواهیم شما را با یک مطلب مهم و ضروری و آن آموزش گاز نگرفتن توله سگ و یا سگ خودمان آشنا کنیم . این نکته از آن جهت که ممکن است به سلامت ما و اطرافیان آسیب بزند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

یک توله سگ بسیار جوان دندان ندارد و گاز آن دردناک نیست و هیچ خطری احتمالی هم برای ما ایجاد نمیکند، ولی با پدیدار شدن دندان های تیز شیری مشکل آغاز میشود و در صورتی که با این رفتار درست برخورد نکنیم میتواند باعث ایجاد مشکلات جدی تر در آینده شود.

توله هایی که در کنار سایر توله ها و در کنار مادر خود بزرگ می شوند کمتر این عادت را تا سنین بالاتر خواهند داشت زیرا خود مادر بعلت درد سینه هایش در موقع شیر دادن بعلت گاز گرفتن احتمالی ، این عادت را به مرور در توله هایش رفع میکند و در ضمن توله ها بعد از گاز گرفته شدن توسط  یکدیگر و احساس درد با نشان دادن واکنش به همدیگر یاد میگیرند که دیگر این کار را انجام ندهند ولی همیشه مواردی هم پیش می آید که توله سگ این عادت را با خود داشته و یا اینکه یک توله از ابتدا به تنهایی در کنار شما بزرگ میشود در این مواقع است که باید آموزش را زود شروع کرده تا سریع به نتیجه لازم برسید.

قبل از شروع این را بدانید که باید صبور باشید و تشویق و آموزش را به جای روش غلط تنبیه کردن انتخاب کنید. هیچگاه توله سگ خود را تنبیه نکنید زیرا باعث ایجاد استرس و پرخاشگری و عدم پاسخ دهی مناسب به آموزش در حیوان شما میشود و به رابطه دوستانه بین او و شما آسیب میزند. و هر بار که توله سگ شما رفتار خوبی انجام داد ، کار او را بدون تشویق نگذارید. توله سگ برای درک محیط اطراف و اشتباهات اولیه که برای تمامی توله سگها طبیعی است ،ممکن است که یک یا دو بار توسط توله سگها گاز گرفته شوید که این اصلا نکته مهمی نیست و باید صبور باشید و به آموزش خود ادامه بدهید.و به دنبال رفع این مشکلات در صورت تکرار در آینده اقدام نمایید .

چرا سگ گاز می گیرد؟

سگ ها به دو دو دلیل گاز میگیرند، یکی زمانی که حالت تهاجمی به خود میگیرندو دیگر در موقع بازیگوشی و یا حتی ابراز علاقه اقدام به گاز گرفتن می کنند.

علت گاز گرفتن خشن  توله سگها

 • احساس مالکیت روی وسایل مورد علاقه حیوان و حتی گاهی احساس مالکیت بر روی صاحب خود و حفظ قلمرو و هر چیزی که میخواهد.
 • ترس از افراد غریبه یا شرایط جدید که به آن عادت ندارند. مثلا رفتن به مطب دامپزشک و موارد ناخوشایند دیگر که حیوان را دچار ترس و نگرانی کند.و برای جلوگیری از ترسیدن سگ باید با آنها کارهای لازم و اصلاح رفتار به خوبی انجام شود. و باید آنها را اجتماعی تر و شاد تر پرورش بدهیم. باید رفتن به مطب دامپزشک را به یک کار مهیج و تفریحی تبدیل کنیم و در زمانی که فقط یک معاینه قرار است انجام شود با دادن تشویقی و کنترل رفتار حیوان باعث آرام شدن و ایجاد یک حس خوب در حیوان شویم.
 • در زمان بروز درد یا بیماری که در این حالت به شما توصیه میکنیم حیوان را به دامپزشک نشان بدهید.
 • گاهی گاز گرفتن دم یا پا توسط حیوان به خاطر مشکلاتی مانند انگلها مثل کک و کنه و یا آلرژی باشد که باعث احساس درد و خارش در حیوان میشوند. که باید به دامپزشک مراجعه کنید.
 • وجود غریزه شکار حتی گاهی حضور شما یا فردی باعث بر انگیخته شدن این حس در حیوان میشود.

راههای پیشگیری از گاز گرفتن های خشن و تهاجمی در توله ها

 • اجتماعی بار آوردن حیوان ، توله ها را با افراد و مکان های جدید بیشتر آشنا کنید. برای مثال رفتن به پارک میتواند یک تصمیم خوب باشد.
 • آموزش دادن و تربیت صحیح و نهادینه کردن فرمان ” ول کن ” برای مواقعی که روی یک وسیله مانند اسباب بازی احساس مالکیت دارد بسیار سودمند می باشد. و در ضمن نباید به پافشاری و سر و صدای حیوان برای تصاحب یک چیز یا وسیله ای پاسخ بدهید و با صبر فراوان به او بی توجهی نمایید.
 • عقیم کردن حیوان
 • تغییر رفتار با بازی های دوستانه و از بازیهایی که در حیوان حس  گاز گرفتن و حالت تهاجمی ایجاد میکند پرهیز کنید.
 • تنبیه کردن در صورت بروز این رفتار با فریاد زدن و قهر کردن به حیوان بفهمانید که کار درستی انجام نداده است. ولی این کار را باید بلافاصله بعد از انجام یک کار اشتباه انجام دهید وگرنه جواب عکس خواهد داد. و حیوان متوجه علت تنبیه خود نمیشود.

باید به توله خود این را بفهمانید که گاز گرفته شدن توسط آن باعث ایجاد ناراحتی و احساس درد در شما می شود. و بعد از گاز گرفته شدن باید یک فریاد بلند شبیه آخ بگویید حتی اگر شما احساس درد به این شدت تولید صدا نداشته باشید . در این حالت سگ متوجه کار خود شده و دیگر گاز نمیگیرد و در این لحظه شما یک اسباب بازی را برای گاز گرفتن به او بدهید. و بهتر است که برای مدتی به سگ خود بی توجهی کرده و به او بفهمانید بخاطر این حرکت اشتباه دیگر زمان بازی با شما تمام شده است. پس در ابتدا برای شروع بازی حتما یک اسباب بازی در نزدیکی خود داشته باشید.

اگه بعد از تمرینات زیاد توله شما همچنان گاز میگیره بعد از دعوا کردن حیوان و گفتن کلمه ” نه “،  یک توپ پنبه ای را به آبلیمو آغشته کنید و در دهان حیوان بگذارید و ظرف آب حیوان را هم بردارید که اثر این حالت دیر از بین برود و حیوان به روشی غیر مضر تنبیه شود و بداند بعد از هر گاز گرفتن احتمال تنبیه وجود دارد. و توصیه میکنیم که برای پیدا کردن بهترین روش با تیم و افراد متخصص که با مجموعه کت داگ آنلاین همکاری میکنند مشورت کرده و از تجربه های با ارزش مربیان سگ بهره لازم را بگیرید.

روش های جلوگیری از گاز گرفتن در سگها

 1. استفاده از اسباب بازی
 2. نشان دادن درد خود به سگ در موقع گاز گرفته شدن ( فریاد بزنید حتی اگر زیاد دردی احساس نکردید.)
 3. به توله سگ ها فرمان یا همان دستور ول کن را آموزش بدهید.
 4. نشان دهید که کار حیوان اشتباه بوده و این کار در زمانی که با سگ خود بازی میکنید با قطع بازی و بی توجهی به حیوان صورت میگیرد.
 5. با قرار داردن حیوان در داخل باکس و تذکر به حیوان او را از اشتباه و کار نادرستی که انجام داده آگاه کنید.
 6. حیوان را هرگز نزنید.
 7. حیوان را هرگز نترسانید چون آموزش گاز نگرفتن  به این سگ سخت میشود و احتمال اینکه این توله در بزرگسالی گاز بگیرد را افزایش میدهید.
 8. همیشه روش آموزش شما باید پیوسته و مستمر باشد.
 9. برای اینکه سگ یا توله سگ شما بهتر آموزش ببیند باید برای او قوانین وضع کنید مثلا باید فقط در رختخواب و یا جای خواب خود بخوابد که شما برای او مشخص کردید . در کل باید این را بداند که او کنترل کننده و رئیس نیست وقتی این را متوجه شود آموزش و کنترل و اصلاح رفتارهای دیگر مانند گاز گرفتن هم به راحتی انجام خواهد شد. اگر کار صحیح و آموزش مد نظر شما را انجام داد حتما به او تشویقی بدهید و با محبت و عشق کار او را تایید و تشویق کنید.

 

خوب است که به عوارض و خطرات گاز گرفته شدن توسط سگ یک اشاره کوتاهی داشته باشیم.

گاز گرفته شدن توسط یک سگ میتواند باعث عفونت و آلودگی با باکتری هایی مانند استافیلوکوک ، پاستورلا،..گردد و یا باعث ایجاد بیماری های دیگر مانند هاری ،کزاز ،زخم های پوستی ،آسیب عصبی و عضلانی و حتی در گاز گرفتگی توسط سگهای قوی باعث شکستگی استخوان گردد.

در این مواقع باید اقدامات لازم را قبل از مراجعه به پزشک انجام بدهیم.

 • کنترل خونریزی ( از تورنیکت استفاده نکنید)
 • شستن زخم با صابون و آب گرم
 • زخم را تا رسیدن نزد پزشک با یک پانسمان تمیز پوشیده نگه دارید.
 • اگر سگ آشنا نباشد و از واکسیناسیون بر علیه هاری در حیوان اطلاع ندارید حتما این موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

 

چه کارهایی نباید انجام دهیم تا توسط یک سگ گاز گرفته نشویم

 • به سگ غریبه نزدیک نشوید و زمانی که صاحب سگ به شما اجازه نداده با او تماس نداشته باشید.
 • با فرار کردن و پشت کردن به حیوان حس غریزه دنبال کردن و گرفتن را در حیوان تحریک نکیند.
 • در مواقعی که احساس خطر میکنید بی حرکت بمانید و دستهای خود را به حالت خیلی عادی در کنار بدن خود نگه دارید و از نگاه مستقیم به حیوان اجتناب کنید.
 • در هنگام غذا خوردن ، خوابیدن به سگ غریبه نزدیک نشوید بخصوص زمانی که سگ از توله هایش مراقبت میکند.
 • به کودکان آموزش لازم را بدهید و هرگز آنها را با سگ تنها نگذاریذ.

شما هم اگه تجربه و یا راه حل مناسبی دارید با گذاشتن کامنت آن را با دیگر دوستان نیز به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 4 =