تبلیغات :

عقیم کردن خرگوش

 

با سلام و درود خدمت عزیزان و همراهان مجله و فروشگاه آنلاین کت داگ آنلاین، و ارادت ویژه به صاحبان خرگوش های خانگی که با پیگیری و مطالعه سعی به بهبود زندگی و شناخت بهتر خرگوش یا خرگوشهای زیبای خود دارند. پس از شما دعوت میکنیم که با ما همراه باشید تا در مورد یک موضوع مهم (عقیم سازی خرگوش)، مطالب مفید و کاربردی را خدمت شما ارائه نماییم.

اصولا نگهداری از خرگوش ها تا قبل از رسیدن به سن بلوغ زیاد دردسر ساز  نیست ولی وقتی خرگوشها بزرگ میشوند رفتارهای خشن تر و رفتارهایی مانند حس  مالکیت بر قلمرو و حفظ آن افزایش زیادی پیدا میکنند، که این رفتارها میتواند برای صاحبان حیوان خانگی ایجاد مشکل کند.

که در این مواقع اهمیت عقیم سازی خرگوش خود را بهتر نشان میدهد و شما عزیزان با عقیم سازی خرگوش خود میتوانید به نتایج مورد نظر خود برسید.

برای مثال زمانی که میخواهید حیوان ماده را از قفس خارج کنید ممکن است با رفتارهای پرخاشگرانه مانند گاز گرفتن و حمله کردن از طرف خرگوش خود مواجه شوید،چون حیوان شما سعی خود را میکند که از قلمرو خود محافظت کند و این میتواند باعث  آسیب به شما شود و گاهی شما نتوانید مثل گذشته قفس حیوان را به راحتی تمیز کنید و یا بهتر بتوانید به نیازهای روزانه خرگوش خود پاسخگو باشید.

خرگوشها در تمام طول سال توانایی جفتگیری و بارداری دارند. از اینرو خرگوش نر همواره به دنبال فرصتی برای جفتگیری هست و حتی به اشتباه این کار را با عروسک ، بالش و حتی پای صاحب خود انجام میدهند،که رفتار مناسبی در محیط خانه نیست.

بهترین روش برای رفع این مشکلات عقیم کردن خرگوش خود است که اگر تصمیم دارید حیوان را برای مدت طولانی نزد خود نگه داری کنید خرگوش را در سن چهار ماهگی عقیم کنید. با عقیم کردن حیوان ، خرگوش شما مهربان تر و اجتماعی تر نیز میشود و این نکته را به یاد داشته باشید که اگر خرگوش بالغ شما عقیم شود ممکن است اینگونه رفتارهای جنسی را حتی تا سه هفته بعد از عمل عقیم سازی ،همچنان از خود بروز بدهد.پس بهتر است که زودتر و در ۴ ماهگی اقدام به عقیم سازی خرگوش خود نمایید.

دامپزشکان با عمل (castration) برای نرها و با عمل (ovariohysterectomy) برای خرگوش های ماده ، حیوانهای خانگی شما را عقیم می کنند.

دلایل عقیم کردن خرگوش

  • جلوگیری از بارداری

بهترین دلیل برای عقیم سازی خرگوشها به خصوص وقتی که خرگوش های نر و ماده در کنار همدیگر زندگی میکنند.

  • جلوگیری از سرطان رحم

عقیم سازی جهت پیشگیری از بیماری آدنوکارسینومای رحمی در ماده ها قبل از رسیدن به سن بلوغ بسیار کمک کننده خواهد بود.

  • پیشگیری از بیماری های رحمی

بیماریهایی مانند پایومتریت (تجمع عفونت در رحم) ، آنوریسم رحمی (تجمع بیش از حد خون در رحم) و اندومتریت (التهاب و عفونت لایه داخلی رحم) که معمولا بعد از دو سالگی در خرگوش ماده بروز میکنند به راحتی بعد از عقیم سازی کنترل میشوند و در واقع بر اساس بعضی از روشهای عقیم سازی موجود دیگر حیوان رحمی نخواهد داشت که بخواهد دچار بیماری گردد.

  • جلوگیری و پیشگیری  از آبستنی کاذب

بعضی از خرگوشهای ماده بعلت اختلالات هورمونی بدون اینکه آبستن باشند، رفتارهای یک خرگوش باردار را تقلید میکنند که باعث بروز استرس، کاهش اشتها ،بروز بعضی از بیماری ها در خرگوش ماده میگردد و حیوان سرگرم لانه سازی میشود و حتی شیر تولید میکند و رفتار پرخاشگری خرگوش به خاطر محافظت از قلمرو را افزایش می یابد.

جلوگیری و پیشگیری از سرطان پستان

اگر خرگوش خود را قبل از دو سالگی عقیم کنید میتوانید از بروز این بیماری جلوگیری کنید.

  • کنترل و بهبود رفتار خرگوش  و جلوگیری از رفتارهای عصبی و پرخاشگرانه

خرگوش های نر و ماده در زمان فعالیت جنسی، رفتارهای عصبی و پرخاشگر را تکرار میکنند. که با عقیم سازی میتوان جلوی این رفتارها را گرفت.

  • جلوگیری از ادرار کردن بی جا

خرگوش برای مشخص کردن قلمرو خود ادرار خود را به اطراف می پاشد، که این کار در محل زندگی ما انسانها کاری ناخوشایند می باشد.

خرگوش نر بالغ  این کار را حدود ده برابر خرگوش ماده بالغ انجام میدهند که با عقیم کردن هر دو جنس میتوان این رفتار را کنترل کرد.

سن مناسب عقیم کردن خرگوش

در چه سنی خرگوش خود را عقیم کنیم؟

این سن در نژادها و به زبان ساده تر به جثه خرگوش ها مربوط میشود و بهترین سن برای عقیم سازی خرگوش نر و ماده قبل یا در زمان شروع بلوغ جنسی است. که در خرگوشهای نژاد کوچک حدود ۴ تا ۶ ماهگی و در خرگوشهایی با نژاد بزرگ تر قبل از سن ۹ ماهگی است.

این را بدانید که بهترین تصمیم برای انجام عمل و سن مناسب برای این کار توسط دامپزشک تعیین میگردد. و دامپزشک با معاینه میتواند اجازه این کار را به شما بدهد چون اگر خرگوش شما چاق باشد و یا بیماریهای دیگری داشته باشد این کار به شما توصیه نمیشود چون ریسک بالایی خواهد داشت.

روش عقیم سازی خرگوش

در عمل عقیم کردن خرگوش نر و ماده ، به کمک جراحی اندامهای جنسی  حیوان را از بدن خارج میکنند. که شما میتوانید ویدیوهای مربوطه را در کت داگ آپارات مشاهده نمایید.

بعد از عمل جراحی جنس نر و برداشتن بیضه ها کیسه اسکروتوم که بیضه ها در آنها قرار دارند به مدت یک تا دو روز متورم میشود که با گذشت زمان این حالت برطرف شده و کیسه جمع و کوچک میشود. خرگوش ممکن است یک روز میلی به غذا نداشته باشد و بعد از یک روز عوارض داروهای بیهوشی به طور کامل از بین میرود در این مدت باید بیشتر مراقب حیوان باشید و در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی مانند تورم ، خونریزی و هر چیز دیگر به دامپزشک مراجعه کنید.

خرگوش نر تازه اخته شده نباید برای سه هفته با خرگوش ماده دیگر نزدیکی کند چون ممکن است که اسپرمهای باقی مانده در مجاری تناسلی باعث بارداری در خرگوش ماده گردد. و حیوان تا چند هفته هنوز تمایل به جفتگیری دارد .

خرگوش ماده تازه اخته شده یا همان عقیم شده باید تا چند روز به صورت جدا نگهداری شود و روزی دو مرتبه محل جراحی باید از نظر تورم ، ترشح غیرطبیعی بررسی شود . حیوان در ابتدا بی اشتها میشود و باید مراقبت و توجه بیشتری از طرف شما دریافت کند. و در صورت نیاز با دامپزشک در تماس باشید.

شما دوستان عزیز و صاحبان خرگوش خانگی اگر تجربه جدیدی دارید آن را با ما در میان بگذارید تا به اطلاع سایر دوستان هم برسانیم.

اشتراک گذاری مطالب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =