9تا از مهمترین داروهای انسانی مضر برای حیوانات خانگی

خیلی موارد پیش آمده است که حیوانات دچار بیماری هایی می شوند و ما به خاطر تشابه برای درمان از داروهای انسانی استفاده می کنیم بعضی اوقات شاید این کار درست باشد ولی در بعضی موارد باعث مشکلات و مسمومیت برای حیوانات بی گناه می شویم.

0 دیدگاه 1 پسندیدن
122 مشاهده شده 7 دقیقه مطالعه
9تا از مهمترین داروهای انسانی مضر برای حیوانات خانگی

9تا از مهمترین داروهای انسانی مضر برای حیوانات خانگی

درود و سلام به شما دوستداران حیوانات خانگی و همراهان همیشگی مجله کت داگ آنلاین.

خیلی موارد پیش آمده است که حیوانات دچار بیماری هایی می شوند و ما به خاطر تشابه، برای درمان از داروهای انسانی استفاده می کنیم بعضی اوقات شاید این کار درست باشد ولی در بعضی موارد باعث مشکلات و مسمومیت برای حیوانات بی گناه می شویم  مرکز اورژانس مسمومیت های دامپزشکی آمریکای شمالی فهرست مهمترین داروهای انسانی مضر برای حیوانات خانگی را که سبب بیشترین تماس با این مرکز شده است منتشر کرده است که  در زیر آمده است:

داروهای-مضر-برای-گربه.jpg

داروهای مضر برای حیوانات خانگی

1-داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی(NSAIDs):صاحبان حیوانات خانگی باید از تجویز این دارو ها بخصوص ایبوبروفن و ناپروکسن به حیوان خانگی خود پرهیز کنند .

2-استامینوفن:هرچند در انسان این دارو از عوارض زیادی برخوردار نیست اما در مورد حیواناتخانگی به خصوص گربه مصرف آن خطرناک است.مصرف یک عدد قرص استامینوفن میتواند آسیب شدیدی به گلبولهای قرمز خون گربه وارد سازد.

3-داروهای ضد افسردگی:هرچند این داروها در حیوانات خانگی هم گاهی مصرف میشوند اما اشتباه در محاسبه دوزاژ دارو ممکن است اثرات خطرناکی عصبی داشته باشد.تشنج'عدم تعادل وغیره از جمله این عوارض است.

4-داروهای خواب آور و بنزودیازپین ها:این داروها ممکن است در حیوانات خانگی بخصوص سگها عوارض شدیدی به بار آورد و باعث عدم تعادل ' بی حالی و کاهش تعداد تنفس گردد

داروهای-مضر-برای-سگ.jpg

 

5-هورمونهای استروژن و پروژسترون و استرادیول:استفاده زیاد از استروژن و استرادیول میتواند سبب تضعیف مغز استخوان بخصوص در پرندگان شود.ضمنا حیوانات خانگی ماده که عقیم شده باشند در معرض خطر بیشتری نسبت به مسمومیت با این هورمونها هستند.

6-مهارکننده های آنزیمACE:نارسایی کلیوی و مشکلات قلبی در کمین حیواناتی است ازاین داروها بدون نظارت دامپزشک استفاده میکنند.

7-بتابلاکرها:این داروها میتوانند مشکلات جدی در حیوانات خانگی ایجاد کنند و اشتباه در محاسبه دوزاژ دارو ممکن است اثرات کشنده ای به دنبال داشته باشد.


 داروهای-مضر-برای-حیوانات.jpg

8-هورمونهای تیروئید:دوز غیرنرمال و بیش از اندازه این داروها در سگ و گربه ممکن است سبب عوارضی نظیر لرز'هیجانزدگی و حمله 'نفس نفس زدن وافزایش ضربان قلب گردد.

9-داروهای پایین آورنده کلسترول:استفراغ و اسهال از عوارض مصرف این دارو است ولی در طولانی مدت ممکن است عوارض خطرناک تری هم داشته باشد.

مهمترین توصیه ای که می شود این است که  صاحب های حیوانات خانگی از مصرف هردارویی برای حیوانات بدون نظر دامپزشک بپرهیزند.

نظرات کاربران 0

جهت ثبت نظر وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربری