به نظر شما گربه ها به حمام نیاز دارند؟

شاید شما هم از خود پرسیده باشید که آیا گربه من به حمام احتیاج دارد و هر چند وقت گربه خود را حمام کنم؟

یا اینکه چطور موی گربه خود را کوتاه و اصلاح کنم ؟ و بطور کلی این اقدامات بهداشتی را چگونه انجام دهم ؟ و اینها چه فایده ای برای گربه من دارد؟

این مقاله را با دقت مطالعه نمایید تا گربه ها و نیازهایشان را بهتر بشناسید.

0 دیدگاه 0 پسندیدن
113 مشاهده شده 7 دقیقه مطالعه
به نظر شما گربه ها به حمام نیاز دارند؟

به نظر شما گربه ها به حمام نیاز دارند؟

با درود سلام خدمت همراهان همیشگی کت داگ آنلاین و شما دوست عزیزی که یک یا چند گربه ملوس و مهربان را به سرپرستی گرفته اید و با محبت و مهربانی خود را با این حیوانات زیبا و باوقار تقسیم نموده اید.

در این قسمت دوست داریم که با شما عزیزان در مورد بهداشت ، حمام کردن و شستشوی گربه ها صحبت کنیم و نکات مهم و کاربردی در این مورد را با شما به اشتراک بگذاریم و از شما بخواهیم که فیلم و مطالب آموزنده خود را در مورد حمام کردن و اصلاح گربه خود را با بقیه نیز به اشتراک بگذارید تا همگی بتوانیم هر چه بیشتر و بهتر از این فرشته های کوچک مراقبت و نگهداری کنیم.

شاید شما هم از خود پرسیده باشید که آیا گربه من به حمام احتیاج دارد و هر چند وقت گربه خود را حمام کنم؟

یا اینکه چطور موی گربه خود را کوتاه و اصلاح کنم ؟ و بطور کلی این اقدامات بهداشتی را چگونه انجام دهم ؟ و اینها چه فایده ای برای گربه من دارد؟


نحوه-حمام--بردن-گربه.jpg


خوشبختانه گربه ها از تمیزترین حیوانات خانگی هستند و بطور ذاتی و غریزی خودشان را با زبانشان تمیز می کنند. حتی آنها وقتی توسط غریبه ها نوازش می شوند برای اینکه آلودگی احتمالی و بوی فرد را از بین ببرند بلافاصله خودشان را لیس می زنند.

از این رو همیشه گربه ها ظاهری آراسته و تمیز دارند و بر خلاف سگها که اگر حمام نکنند بوی بدی از بدن آنها به مشام می رسد هیچگاه بوی بدی نمی دهند.

پس با این توصیف ها آنها به حمام کردن نیاز چندانی ندارند. و شما دوست عزیز زمانی آنها را حمام ببرید که مجبور به آن باشید مثلا گربه شما در باغچه خودش را بسیار کثیف کرده باشد و یا غذا  یا مواد کثیف و چرب دیگر بر روی بدن حیوان ریخته شده باشد.

گربه های مو بلند مانند پرشین که به خاطر شکل مویشان که بیشتر کثیف می شوند و یک کمی تنبل هستند بیشتر از بقیه گربه ها به حمام احتیاج دارند بعلاوه گربه های پیر هم که نمی توانند به خوبی خودشان را لیس بزنند هم به شستشو و حمام بیشتری نسبت به گربه های جوان تر احتیاج دارند..

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که برای شستن حیوان خانگی خود از شامپو مخصوص گربه استفاده کنید .

البته گاهی حیوان شما دچار بیماری شده مثل قارچ پوستی که شما مجبور هستید طبق تجویز دامپزشک بدن گربه خود را با داروی یا شامپوی مخصوص بشویید.


شستشوی-گربه-ها.jpg


روش و مراحل حمام کردن و شستشن گربه در خانه

گربه را به داخل حمام ببرید و با نوازش کردن و دادن تشویقی مخصوص گربه آن را برای ادامه همکاری آرام می کنیم و باید حتما این نکته را رعایت کنید که به ناگهان آب را روی بدن حیوان خود نریزید و در ابتدا با آب ولرم دستهای خود را خیس می کنید و بر روی بدن گربه می کشید و در صورتی که گربه شما به آرامی و بدون استرس از این خیس شدن احساس رضایت نشان داد به آرامی آب را روی بدن حیوان می ریزید. و با مقداری از شامپوی مخصوص گربه شروع به ماساژ دادن و شستن تمامی بدن گربه خود می کنید. و با آب ولرم مرحله آبکشی را به آرامی انجام می دهید.

همیشه به این نکته توجه کنید که تا حد امکان بر روی سر حیوان و داخل گوشها آب نریزید چون گاهی این کار حیوان شما را ناراحت می کند و امکان ورود آب به داخل گوشها و ایجاد عفونت گوش را افزایش می دهد .

با حوله مخصوص بدن گربه خود را خشک کنید و اگر حیوان شما از سشوار ترسی نداشته باشد می توانید حیوان را خشک کنید و در غیر اینصورت اجازه دهید تا در دمای مناسب اتاق ،گربه تمیز شما به طور کامل خشک شود..

حمام کردن گربه بدون نیاز به آب

استفاده از شامپوهای خشک برای گربه هایی که رابطه خوبی با آب و حمام رفتن ندارند یا اینکه شما در سفر هستید و امکانات و شرایط حمام کردن حیوان خود را ندارید، گزینه بسیار مناسبی برای صاحب این گربه ها هست که بدون نیاز به آب گربه های خود را تمیز کنند.

شامپوی خشک مخصوص گربه بصورت پودر می باشد و استفاده از آن نیز بسیار راحت است و شما ابتدا مقدار لازمی از شامپوی خشک را روی بدن گربه خود می پاشید و با کمک شانه که بهتر است متناسب و مخصوص با بلندی یا کوتاهی موی حیوان شما باشد سپس بر خلاف جهت خواب موها شروع به شانه زدن می کنید. و در انتها موی تمامی بدن را در جهت خواب مو شانه می کنید تا اضافه پودر شامپو خشک از بدن بطور کامل پاک شود.

شانه و برس زدن گربه 

شما باید یک برنامه منظم برای شانه زدن گربه خود داشته باشید و باید با فواید این کار که در زیر به آن اشاره می کنیم بیشتر آشنا شوید.


برس-کشی-گربه.jpg


فواید شانه کردن و برس زدن در گربه

 • جلوگیری از ریزش مو
 • جلوگیری از پخش شدن موهای جدا شده از بدن حیوان در محیط خانه
 • افزایش کنترل و بررسی مشکلات احتمالی روی پوست و موی حیوان در زمان شانه زدن
 • جلوگیری از گره خوردن و نمدی شدن مو
 • گربه شما همیشه مرتب و منظم دیده می شود
 • ارتباط برقرار کردن بهتر با حیوان خود و بلعکس

نکته : بهترین و آخرین کاری که می شود برای موی گربه ای که بیش از اندازه گره خورده و نمدی شده است این است که آن قسمت از مو یا کل موهای بدن حیوان با ماشین اصلاح کوتاه شود و شما با افزایش آگاهی خود از نحوه سرپرستی حیوان خانگی خود و شانه کردن منظم نباید اجازه بدهید که این موضوع دوباره تکرار شود..

بچه گربه ها هر چند به شانه زدن نیازی نداشته باشند ولی بهتر است که برای آنها نیز این کار را انجام بدهید تا از همان ابتدا به این کار عادت کنند.

گربه هایی که موی بلند دارند مانند پرشین کت باید یک برنامه روزانه و منظم برای شانه زدن داشته باشند و برای گربه های مو کوتاه باید حداقل هر سه روز یک بار آنها را برس و شانه زده شود.

گربه ها قبل از حمام رفتن ، آرایش و اصلاح شدن باید حتما شانه زده شوند.

کوتاه کردن موهای گربه

گربه های مو بلند مانند پرشین، مین کون، هیمالین و بریتیش موبلند به پیرایش و اصلاح نیاز دارند و شما باید هر چند وقت موهای آنها را کوتاه و مرتب کنید.

البته برای انجام این کار باید حرفه ای باشید یا این کار را به افراد متخصص بسپارید چون آنها با تجربه هستند و از وسایل مخصوص حیوانات خانگی مانند ماشین اصلاح مخصوص گربه ها استفاده می کنند. که به گربه شما آسیب نمی زند.

 

حمام-کردن--گربه.jpg


فواید و مزایای اصلاح کردن موی گربه

 • جلوگیری از گره خوردن و نمدی شدن موهای گربه می شود.
 • در هوای گرم باعث خنک شدن حیوان می شود.
 • حیوان خانگی مرتب و زیبا تری خواهید داشت.
 • نیاز به رسیدگی بیشتر و حمام کردن حیوان به دلیل اینکه موی گربه شما دیر تر کثیف می شود را کاهش می دهد..

چون کوتاه کردن و پیرایش گربه یک کار حساس و تخصصی هست بهتر است به آرایشگاه مخصوص حیوانات خانگی مراجعه کنید .

من دوستی دارم که وقتی می خواهد خودش موهای گربه خودش را آرایش کنه و یا حمام ببره، حیوان خانگی دوست من اصلا باهاش همکاری نمی کنه و مدام فرار می کنه و کلی دردسر با حیوان خودش پیدا می کنه و جالب اینه که می گفت وقتی بردمش آرایشگاه خیلی آرام بود و خجالت می کشید که اذیت کنه.

در ضمن صاحب حیوان خانگی عزیز یک آرایش و شستشوی اشتباه می تواند به گربه شما آسیب وارد کند از زخم شدن پوست تا عفونی شدن گوشها می تواند از پیامدهای این کار در خانه باشد..

 


فروشگاه کت داگ آنلاین با بسیاری از مراکز تخصصی در زمینه شستشو و اصلاح حیوانات خانگی همکاری دارد و شما عزیزان می توانید بهترین و نزدیکترین  آرایشگاه های حیوانات خانگی را از کارشناسان سایت کت داگ آنلاین پیدا کنید و از تخفیف های ویژه  ما بهره مند شوید..

آرایشگاه حیوانات خانگی 

آرایشگاه تخصصی حیوانات خانگی در اصفهان

برخی خدماتشان عبارتند از:

 • آرایش و اصلاح حرفه ای با ابزار حرفه ای و مخصوص سگ و گربه
 • کوتاهی و کرومینگ
 • درمان بیماری های پوستی
 • برس کشی
 • باز کردن گره مو
 • اصلاح ناخن با ابزار و تجهیرات به روز
 • استفاده از تشویقی و مکمل های مربوطه
 • بدون استفاده از بیهوشی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات کاربران 0

جهت ثبت نظر وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربری