معرفی سگ نژاد ساسکس اسپانیل

سگی با بدن کشیده و قدی کوتاه و شخصیت آرام و رنگ زیبای جگری طلایی که برای  کمک به شکار پرورش یافته است. ساسکس اسپانیل ، زمانی که وقت شکار می شود و بوی پرندگان را حس می کند ،چابک شده و با شوق فراوان کار خودش را شروع می کند. آموزش مناسب از آن یک سگ شاد و عالی می سازد.

0 دیدگاه 0 پسندیدن
239 مشاهده شده 12 دقیقه مطالعه
معرفی سگ نژاد ساسکس اسپانیل

معرفی سگ نژاد ساسکس اسپانیل

نژاد ساسکس اسپانیل


سگی با بدن کشیده و قدی کوتاه و شخصیت آرام و رنگ زیبای جگری طلایی که برای کمک به شکار پرورش یافته است. ساسکس اسپانیل ، زمانی که وقت شکار می شود و بوی پرندگان را حس می کند ،چابک شده و با شوق فراوان کار خودش را شروع می کند. آموزش مناسب از آن یک سگ شاد و عالی می سازد.

 

مشخصات : (Sussex Spaniel )

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

طول عمر: ۱۱ تا ۱۴ سال

قد: ۳۳ تا ۳۸ سانتی متر    (قد در نرها: (۳۳-۳۸) سانتی متر، در ماده ها: (۳۳-۳۸) سانتی متر

وزن: ۱۶ تا ۲۰ کیلوگرم     (وزن در نرها: (۱۶-۲۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۶-۲۰) کیلوگرم)


خصوصیات بارز سگ نژاد ساسکس اسپانیل

پاهای عقبی آنها حالت کششی داشته که باعث می شود آنها را سریع و به سمت جلو براند که به این حرکت و رفتار کیپرنیگ گفته می شود. این مورد یک اختلال نیست و جای هیچ نگرانی برای این نوع نژاد نمی باشد.

جزء سگهایی هستند که زیاد سر و صدا دارند و پارس می کنند.

ساسکس اسپانیل ها رفتار خوبی با کودکان دارند و چون کمی لجباز هستند و از هوش بالایی برخوردار می باشند . برای تربیت آنها باید یک مربی پرخوصله و حرفه ای را استخدام نمود.

ساسکس اسپانیل ها برای اینکه سالم و تندرست بمانند، به فعالیت روزانه به میزان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نیاز دارند. ساسکس اسپانیل گردش و پیاده روی را بسیار دوست دارند. اصلا دوست ندارند تنها در جایی بمانند. و اگر تنها بمانند شروع به سر و صدا و خرابکاری می کنند.

 

ساسکس اسپانیل ها استعداد چاقی دارند و براحتی ممکن است دچار اضافه وزن شوند. بنابراین برنامه و رفتارهای غذایی شان باید مدیریت شود.

این نژاد دارای موهای متوسطی هستند که باید دو تا سه بار در هفته آنها برس کشیده شوند.

ساسکس اسپانیل ها با سگهای و حیوانات خانگی دیگر به خوبی کنار می آیند. اما اگر در زمان توله بودن با سگهای زیادی معاشرت نداشته باشند ممکن بعدها در برابر سگهایی که نمی شناسند حالت تهاجمی به خود بگیرند.


 

شخصیت و رفتارسگ نژاد ساسکس اسپانیل( Sussex Spaniel)

آنها آرام و مهربان بسیار پرانرژی و با استقامت هستند، خصوصیات اخلاقی آنها تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماع است. توله سگهایی که خوی و خصلت خوبی دارند، کنجکاو و بازیگوش اند و در برخورد با مردم رفتار خوبی از خود نشان می دهند .

توجه داشته باشید که مثل هرسگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، با افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات گوناگون زمانی که خیلی جوان هستند مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.


بیماری های شایع سگ نژاد ساسکس اسپانیل ( Sussex Spaniel)

در معرض بیماریهای های ژنتیکی و محیطی هستند. از این رو شما باید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که سگ از قبل از سن ۲ تا ۳ سالگی پرورش داده باشد.

بیمار تنگی مجرای ریوی، یک بیماری مادرزادی قلبی است که در آن بعلت تنگی منطقه بطن راست و شریان ریوی خون بدرستی از طریق قلب جریان پیدا نمی کند. این انسداد در دریچه ریوی باعث می شود تا سمت راست قلب به سختی کار کند و درنهایت قلب بزرگ می شود. اگر درمانی صورت نگیرد ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود. درمان بسته به شدت بیماری شامل استفاده از دارو تحت نظارت دامپزشک و عمل جراحی می باشد.

بیماری PDA یک بیماری شایع مادرزادی قلبی است که در بسیاری از نژادهای مختلف دیده می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خونی به نام مجرای آرتیریوسیس که آئورت و شریان ریوی را در دوران جنینی به هم متصل می کند، پس از تولد بسته نمی شود. اگر این مجرا باز بماند خون در پشت ریه ها جریان پیدا می کند و باعث تجمع مایع در ریه، تنگی نفس، غش، سرگیجه، سرفه، سوفل قلبی و نارسایی قلبی می شود. این بیماری را براحتی می توان با عمل جراحی درمان کرد.

ساسکس اسپانیل مستعد ابتلا به بیماریهای مربوط به قسمت پشتی بدنش است. یکی از این بیماری ها IVDD است. این مشکل زمانی رخ می دهد که یک دیسک در ستون فقرات یا فتق پاره شود و طناب نخاعی به سمت بالا هل داده شود. این بیماری ممکن است بر اثر حرکات اشتباه، سقوط و یا پریدن از مبلمان پیش بیاید. همچنین ممکن است زمینه ارثی نیز داشته باشد. دیسک کمر بسیار دردناک است و می تواند منجر به ضعف، فلج موقت یا دائم شود. درمان آن شامل داروهای ضد التهاب، طب سوزنی یا کایروپرکتیک و عمل جراحی است.

دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری دژنراتیو در قسمت مفصل ران است که با توجه به رشد غیر طبیعی این مفصل ضعیف می شود. این بیماری در بسیاری از نژادهای سگ دیده می شود. حدود ۴۲% ساسکس اسپانیل ها به این بیماری دچار می شوند، البته تعداد بسیار معدودی دچار ناتوانی می شوند.


مراقبت و نگهداری از نژاد ساسکس اسپانیل ( Sussex Spaniel)

باید روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت و ورزش داشته باشند و از پیاده روی های طولانی مدت و گردش لذت می برد.ساسکس اسپانیل ها مناسب برای زندگی داخل خانه است اما باید یک حیاط محصور امن در دسترسش باشد، جاییکه بتواند با چشمانش مراقب پرندگان، سنجابها و دیگر حیوانات باشد.

ساسکس اسپانیل ها باهوش هستند و سرعت یادگیری خوبی دارند، اما به یک آموزش با ثبات نیاز دارند.

برخلاف دیگر اسپانیل ها، ساسکس اسپانیل ها موقع شکار صدایشان را رها می کنند. آنها زمانی که افراد به در خانه می آیند یا صدایشان را می شوند هم شروع به پارس کردن می کنند. اگر شما برای پارس کردن در حد اعتدال به ساسکس خود آموزش لازم را ندهید با سگی روبرو خواهید شد که بابت هر چیزی پارس می کند. ساسکس مخصوصا زمانی که برای مدت زمانی طولانی تنها بماند دوست دارد که پارس کند و زوزه بکشد، بنابراین قبل از اینکه یکی از آنها را داشته باشید این موضوع را در نظر بگیرید آیا می توانید برای شاد و راضی نگه داشتن او زمانهایی را بطور منظم در خانه بمانید یا خیر.

 

 

تغذیه سگ نژاد ساسکس اسپانیل ( Sussex Spaniel)

میزان توصیه شده روزانه: ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

 

که این میزان بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای سگ دارد.

 

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

 

 

آراستن نژاد ساسکس اسپانیل ( Sussex Spaniel)

ساسکس اسپانیل یک پوشش پرپشت دارد با موهای صاف یا کمی مواج نه مجعد و فر دارد. دم و پاها تا قسمت پاشنه با پوشش پر مانند متوسطی آراسته شده اند. گوشها با موهایی نرم و موج دار پوشیده شده اند، و در قسمت گردن موهایی به شکل ریشه روی آن قرار دارد. پوشش او به رنگ جگری طلایی پررنگ است که هیچ گونه لکه یا سایه ای رنگ جگری در آن دیده نمی شود.

 

ساسکس اسپانیل ریزش موی متوسطی دارد. برس زدن روزانه کمک می کند تا میزان موهای ریخته شده در سطح قابل کنترلی باقی بماند، اما برس زدن هفتگی هم کافی است. آرایش و کوتاه کردن مو خیلی ضروری نیست، اما برای اینکه ظاهر تمیزی داشته باشد می توانید موهای اطراف پاها را کوتاه کنید. استحمام فقط در موارد ضروری مورد نیاز است.

 

نیازهای نظافتی او عبارتند از بهداشت دهان و دندان و ناخنها. دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

 

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. این کار از صدمه خوردن شما زمانی که او با اشتیاق برای خوشامد گویی به سمتتان می آید جلوگیری میکند.

 


میزان سازگاری سگ نژاد ساسکس اسپانیل (Sussex Spaniel)

ساسکس اسپانیل ها رفتاری آرام دارند و میانه شان با کودکان و سایر حیوانات بسیار خوب است بخصوص اگر با آنها بزرگ شده باشند. آنها بهترین گزینه برای خانه هایی هستند که کودکانی با حداقل ۶ سال سن دارند، زیرا چگونگی رفتار و تعامل با سگها را می دانند.

نظرات کاربران 0

جهت ثبت نظر وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود به حساب کاربری